zeus

yunan mitolojisinde, kronos ve rhea nın oğlu, tanrıların kralı.
göklerin tanrısı,tanrıların kralı,herkül'ün babası. kız kardeşi hera ile evlidir. bu evlilikten birçok tanrı doğar. bilinen diğer adı jupiter'dir.
bence erkeklerin kralı. bildiğim kadarıyla yunan ve roma mitolojisinde onun kadar kadın düşkünü, şekilden şekile giren başka bir tanrı daha yok. ayrıca bir çok kaynağa göre babasına üstün gelerek başa geçmiştir. bu nedenle aynı şeyin başına gelmesinden korkmaktadır.
fiyakalı bir abimiz gibi gözükebilir kendisi ama tecavüz geleneğinin nerelerden geldiğinin bir örneğidir aslında..
olimpos tanrılarının en büyüğü, en güçlüsü, en babası. özellikle "baba" ünvanı kendilerine çok yakışır çünkü neredeyse elinden geçmeyen kadın kalmamıştır mitolojiye göre. aynı zamanda türkiye'de fedon olarak da bilinir.
bir yunan tanrısı.

bu inanışta tanrıların en kıdemlisi ve ünü antik yunan'ı aşan bir tanrı.
roma mitolojisindeki karsiligi jupiter olan, antik yunan pantheonundaki tanrilarin krali.
zeus özü itibarıyla birinci kuşak tanrıların babası değil, kralıdır. birinci kuşak tanrıların babası herkesin malumu üzere kronos'tur.
kronos birgün bütün çocuklarını yemiştir. zeus babasının karnını yararak kendisini de kardeşlerini de kurtarmıştır. ama bu devrimci eylemselliği neticesinde bir demokrasi inşaa etmemiş, puştluğunu dosta düşmana göstererek krallığını deklare etmiştir.
Güven Sözlük