yüksek sadakat

türk rock grubu.

ilk olarak 1997 yılında filinta adıyla kurulan grup, 2004 yılında ise yüksek sadakat olarak ismini değiştirdi. grubun temelleri şarkı yazarı ve bas gitarist kutlu özmakinacı tarafından atıldı.

grubun ilk vokalisti cemil demirbakan oldu. fakat ilk albümün ardından cemil demirbakan'ın gruptan ayrılmasıyla vokalist olarak yerine kenan vural geçti. grubun 2 ve 3. albümünün ardından grup, eylül 2012'de kenan vural'la da yollarını ayırdı.

son olarak solo kariyeri ile çeşitli projelerde yer alan selçuk sami cingi ile 4. albüm için çalışmalara başlandı.

böylece kadro, vokalde selçuk sami cingi, gitarda serkan özgen, bas gitarda kutlu özmakinacı, tuşlu çalgılarda uğur onatkut ve davulda alpay şalt'tan oluşmaktaydı. sonra grupta baterist değişikliği yaşanmış, alpay şalt'ın yerine eski bateristleri sefa deniz alemdar gruba dahil olmuştur.

11 eylül 2015 tarihinde ise selçuk sami cingi tekrar amerika'ya taşınarak gruptan ayrılmıştır. yerine ise 2016 itibariyle eski vokal kenan vural tekrar mikrofon başına geçmiştir.
eurovision macerasından sonra adeta çakılan grup .. ama hâlâ müzik listemizde yeri var .
aşk durdukça şarkılarını sık sık dinlediğim türk rock müzik grubu.
adını her duyduğumda kel bir vokalist, belki üstümüzden bir kuş geçer ve haydi gel içelim canlanır aklımda.

hayranı değilim çoğu şarkısını bilmem ama dinlerim.
uzun saçlı rockçı algısını, cillop gibi ayna kafalarıyla yıkıp virana çeviren, güzel bir türk rock müzik grubu. önceki entrylerde değinildiği gibi eurovision yaramamıştır kendilerine. bir de tüm dünyada da geçerli olan bir durum, zırt pırt solisti değişen grup tutunamaz. solist demek grubun yüzü, karakteri demektir bana göre. adamlar bu karakteri çok değiştirdiler o yüzden yürümedi bu kafile.