uzayı işgal eden salyangoz

Durum: 11 - 0 - 0 - 0 - 23.02.2018 00:31

Puan: 77 -

10 ay önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazar.

Henüz bio girmemiş.

unutulmaz filmler

filme dair bir cümle ile ipucu vereyim: bir artı bir, iki eder mi? bu cümleyi kuran kişi, matematik ile ilgilenen birisi.
filmi söylemek gerekirse içindeki ateş.

sözlük yazarlarının hayali

tripleks evimi yapıp bahçesnfe havuzu olan evimde kitaplarımı, ansiklopedilerimi okuyarak bir ömür yaşamak. bahçemde meyve/sebzemi yetiştirmek. ne kadar başarılı olurum bilmem ama yapabilecek olduğumu düşünüyorum. en azından ev kısmını.

türkiye'nin en büyük sorunu

herkesin, her konu hakkında bilgi sahibi olduğunu düşünmesi. eğitim sistemimizin doğru olduğunu düşünülmesi ve ısrarla doğru olduğunu düşünerek savunmak. ekonominin iyi olduğu. diye uzayarak devam eden bir listenin ilk sıralarında yer alacak birkaç sorundan bazılarıdır.

çocukluk dönemi hatıraları

salı günü halk pazarı olan şehrimde dolaşırken o kurulan pazar tezgahlarının kutu profilini görmemek suretiyle alnımı iki defa çarpmak suretiyle başımın sağ ve sol şakak kısmında şişlik olması ile hatıralarımda silinmeyecek bir yer alıyor. bir değil iki tane. ve sağ sol olmak şartı ile bir tarafta var diğeri de olsun der gibi dalgınlık ile çarpıp şişmesi.

yaşamak için en ideal ülke

avustralya olduğunu düşündüğüm ülkedir. sıcacık. her yeri deniz. her yere uzak. refah seviyesi yüksek bir ada ülkes/kıt’a olarak devam ediyor yaşamına.

şu an okunan kitap

etkileyici şiir dizeleri

özdemir asaf’ın yön şiiri ile sevgiliye aktarılmak istenen sevgi sözü, yön şiiri; sen, bana bakma. ben, senin baktığın yönde olurum.

negro

türkiye sınırları içerisinde üretilen, tüketilen en çok sevinilen ve anılan vanilya kremasıyla kakao aramalı büskivili yiyecek.

interstellar

ytü mezunu bir iş arkadaşı diye tanımlanan kişinin söylemine göre sıkıcı bulduğu, izlediği vakit anlamadığı film. lâkin film hakkında araştırma yapıldığı vakit bilimsel makaleler yazıldığı, sinema dünyasında sanal gerçekliğin sorgulandığı, ön planda olduğu christopher nolan’ın yönetmenliğini yaptığı film.

doktor vs mühendis

iki meslek de, meslekler arasında öncü olmasına rağmen çalışma hayatı başladığı vakit kimsenin sözünün dinlenmediği, aksine patron/amirin sözünün geçtiği meslek liderlerinin olduğu karşılaştırmadır.

farid farjad

iran vatandaşı olup kemanı ağlatan insan olarak bilinendir.
keman virtüözü olarak da anılır.
Henüz hiç başlık açmamış.

hallacı mansur

922 yılında vahşice katledilerek öldürülen spiritüalist yazar, şair ve tasavvuf ehli kişi.
enel hak öğretisinin üstadı.
kimilerine göre veli kimilerine göre zındıktır.
asıl adı hüseyin bin mansur’dur.
enel hak anlam itibariyle ben allah’ım demektir.
dile getirilen bu söz sıradan insanların ağzında şirk kabul edlirken, hallacı’nın bu sözde vurguladığı şey bir benliğinin olmadığı ve heryerde artık allah’ı görmesidir.
yaşadığı şeyleri belki biz anlamıyoruz ve anlamayacağız da ancak yüzyıllar sonra bile bu adamın adının anılması dünyaya bıraktığı büyük bir izdir bu kesin.

hastası olunan sözler

“para devletin, canınız sizindir. kahramanlık yapmayın.”

öğrenildiğinde insana ufuk katan şeyler

mesela fondip olarak kullandigimiz kelimenin esasinin found deep olmasi.

criticker

https://www.criticker.com/ adresinde hizmet sunan, filmlere puan verebildiğiniz internet sitesi.
çalışma mantığı kısaca şöyle; üye olduktan sonra tahmini 30-40 filme puan verdikten sonra sizlere film öneriyor ve zevkinize göre bir puan tahmininde bulunuyor. örnek x filmine a puanını verirsin gibi.
puanlama sistemide size kalmış, verebileceğiniz en yüksek rakam 100 ancak bu demek değil ki illa 100 üzerinden puanlama yapacaksınız.
isterseniz 5 puan üzerinden değerlendirin isterseniz 15 o size kalmış.
izlediği filmlerin arşivini yapmak isteyen, yeni film önerilerine kolay ulaşmak isteyen ve hatta kıyıda köşede kalmış farklı ülke yapımı filmlere ulaşmak isteyen sinema sever arkadaşlara tavsiyemdir.

sıcak şarap

şömine **, yağmur * ve kitaba eşlik edebilecek en güzel alkol.

kadın içkisi derler bazıları. içkinin kadını erkeği mi olurmuş?

not: eğer fırsatınız olursa kapadokya bağ bozumu (yanılmıyorsam eylül ayının ilk iki haftası) yada kışı güzel bir tercih olacaktır. öyle otele gidelim, romantizmin dibine vuralım falan gibi düşünmeyin. arabayla günü birlik yada arabada kalmalı bir gece de çok güzel olacaktır.

zeus

olimpos tanrılarının en büyüğü, en güçlüsü, en babası. özellikle "baba" ünvanı kendilerine çok yakışır çünkü neredeyse elinden geçmeyen kadın kalmamıştır mitolojiye göre. aynı zamanda türkiye'de fedon olarak da bilinir.

ısparta

kesici soğuğa sahip, bir acayip memleket. antalya'ya 2 saat uzaklıkta olmasına rağmen, aradaki dağ hem iklimi hem insan profilini bu kadar mı değiştirir? halk otobüslerinde her hafta düzenli bayılanlar olur. pembe şahin süren kızlar vardır. kendilerine asfalt mankenleri diyorlar. bir hat düşünün, bu yolun bir ucu şehir merkezi, diğer ucu üniversite. araya doğru bazı mahalleleşme girişimleri var ama oralara girdiğinizde tekrar şehir merkezine dönemeyip kaybolabilirsiniz, aman diyim.

çok sevdiğim bir hocamın konuyla ilgili fikrini belirteyim:

-ısparta'ya ilk geldiğimde kendi kendime diyordum ki; bu şehrin en güzel yanı antalya'ya dönüşüdür.

çok yaratıcı bir hocaydı gerçekten, eksik olmasın.

how i met your mother

barney'den bir aforizma bırakalım o halde:)
"çünkü yalanlar,birilerinin gerçeklerle kirlettiği güzel hikayelerdir.

yeniden mi başlasam:)

muz

mandalina ile birlikte en sosyal meyvelerden biridir. ortadan bölüp paylaşası gelir insanın.

hannibal barca

klasik çağda yaşamış, o dönemki roma cumhuriyetine kan kusturmuş, afrika'nın aslanı, alplerin fatihi, büyük lider ve kumandandır. deniz ticaretiyle nam salmış, geniş toprakları ve kolonileri barındıran büyük kartaca devletinin kumandanıdır. hannibal imkansız denen şeyi başarmış, çok zaiyat verse de kış mevsiminde alpleri geçmiş ve italya'yı kuzeyden başlayarak işgal etmiştir. roma'yı birkaç savaşta inanılmaz taktiklerle mahvetmiştir ve roma'yı yıkılma eşiğine getirmiştir. fakat işgal sırasında kartaca senatosundan yeterli desteği alamamıştır ve ordusu gün geçtikçe güç kaybetmiştir. geçen bu zaman içerisinde roma'nın eli armut toplamamış, roma şehrine girmeyen hannibal çaresizce destek beklerken, onlar toparlanmayı, silkinmeyi bilmişlerdir.

hannibal'le yapılan savaşlarda onu çok iyi izleyip, çözen roma'nın parlak komutanlarından publius cornelius scipio, toparlanmış roma ordusunu alıp, sürpriz bir şekilde kartaca'nın ispanya topraklarına saldırmıştır. scipio o kadar kısa sürede o kadar net zaferler almıştır ki bir anda kendisini kartaca şehri yakınlarına bulmuştur. hannibal'i desteklemeyen şerefsiz kartaca senatosu götleri sıkışınca, hannibal'e yalvarıp ondan yardım isterler. hannibal başka çare yok deyip afrika'ya döner ve zama bölgesinde scipio ile karşılaşır.

scipio, hannibal'den öğrendiği taktiklerle hannibal'i savaş alanında süpürmüştür ve ona ilk mağlubiyetini tattırmıştır. yani bir nevi hannibal kendisine yenilmiştir. scipio roma'da bir kahraman olarak karşılanmıştır ve ona "africanus" ünvanı verilmiştir. hannibal savaştan sonra ortadan kaybolmuştur. sonraki yıllarda da senato ve yönetim içerisindeki entrikalar sonucu scipio da kahramanken birden vatan hainliği suçlamalarıyla karşı karşıya kalmış ve itibarı yerle bir edilmiştir. acılar içerisinde, memleketine ağız dolusu küfürler ederek ölmüştür zavallı scipio.

hannibal yıllar sonra anadolu'da ortaya çıkmıştır. zama'daki hüsrandan sonra anadolu'da güçü bir devlet olan selevkos imparatorluğuna sığınmış ve orada imparator antiokos'un baş danışmanı olmuştur. bir dönem burda danışmanlık yaptıktan sonra bithinya'ya sığınmıştır. burada da bithinya kralına danşmanlık yapan hannibal, kralın büyük satışına gelmiştir. roma yıllar geçse de hala hannibal'in izini sürmüş ve en sonunda bithinya'da yakalamıştı. kral da roma'nın taşaklarını yalama fırsatını kaçırmamış, hannibal'i satmıştır. hannibal, kendisini tutuklamaya gelen roma askerleri onun odasına ulaşmadan intihar etmiştir. kaderini romalıların eline bırakmaktansa kendi sonunu kendisi getirmiştir.

bithinya toprakları günümüz kocaeli yarımadasındaydı. gebze'de, altında hannibal'in mezarı olduğu düşünülen bir anıt vardır. tübitak arazisi içerisindedir ve ziyaretçilere açıktır. herşey bir yana, en sonunda kaybeden taraf olduğu için tarihte hakettiği yeri bulamayan bir karakterdir kendisi. günümüzde modern savaşlarda dahi hannibal'in roma'ya karşı kullandığı taktiklerden bazıları kullanılmaktadır. aynı zamanda dünya askeri tarihinde, ağır süvari (heavy cavalry) kavramını ilk oluşturan kumandandır. baal seni cennetinde ağırlasın yüce kumandan!

Toplam entry sayısı: 11

etkileyici şiir dizeleri

özdemir asaf’ın yön şiiri ile sevgiliye aktarılmak istenen sevgi sözü, yön şiiri; sen, bana bakma. ben, senin baktığın yönde olurum.

yaşamak için en ideal ülke

avustralya olduğunu düşündüğüm ülkedir. sıcacık. her yeri deniz. her yere uzak. refah seviyesi yüksek bir ada ülkes/kıt’a olarak devam ediyor yaşamına.

interstellar

ytü mezunu bir iş arkadaşı diye tanımlanan kişinin söylemine göre sıkıcı bulduğu, izlediği vakit anlamadığı film. lâkin film hakkında araştırma yapıldığı vakit bilimsel makaleler yazıldığı, sinema dünyasında sanal gerçekliğin sorgulandığı, ön planda olduğu christopher nolan’ın yönetmenliğini yaptığı film.

etkileyici şiir dizeleri

özdemir asaf’ın yön şiiri ile sevgiliye aktarılmak istenen sevgi sözü, yön şiiri; sen, bana bakma. ben, senin baktığın yönde olurum.
Henüz takip ettiği biri yok.
Henüz takip eden biri yok.
Güven Sözlük