sockrates

Durum: 13 - 0 - 0 - 0 - 27.08.2018 19:39

Puan: 62 -

5 ay önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazar.

Henüz bio girmemiş.

hacettepe sözlük

parçası olmaya çalışanın bir anda 10 giriyi girip yazar olduktan sonra uzun bir süre uğramadığı sözlük. sözlüğü ayakta tutan adminidir. ey admin buradan sesleniyorum: sözlüğe ortak olayım burayı uçuralım, fırtınalar estirelim.

kuş uçmaz kervan geçmez

yaşar kemal'in yalnızlık şiirinin ilk dizesinde geçen ve sözlüğün içerisine girdiği durumu belirten tabir.

ateizm

yaygın bilinen yanlış bilgiye göre sanıldığı gibi tanrının reddi düşüncesi değildir. en baştan etraflıca felsefesi olan bir inanıştır. herhangi bir dinin mensubu kişi nasıl ki bir yaratıcıya, evrene dışarıdan dokunan bir ele inanıyor, ateist de tam tersine; evrene dışarıdan dokunabilecek bir elin olmadığına, bir yaratıcının yokluğuna inanır.

dolayısıyladır ki bir ateiste göre bir din sahibinin inanmış olduğu tanrı, tarihsel bir kurgudan ibarettir. ateizme yöneliş bir bireyin çok farklı dönemlerinde görülebilir. birey tanrı düşüncesini dünyaya geldiği andan itibaren kabul etmemeye elverişli olabilr ki bu oldukça endek görülen bir örnektir. diğer taraftan, tanrı düşüncesine hiçbir direniş göstermeden kültürel enjekteyi kabul edip bu düşünceye bağlı olarak yetişen birey farklı bilgi edinimleri sonucunda tanrısızlık fikrine yönelebilir ki bilinç bir zaman aralığında tanrıyı var kıldığından tanrısızlığın benimsenişi en baştan tanrı düşüncesini reddeden bireyde olduğu gibi olmayacaktır. tanrısızlığa yöneliş kendi argümanlarının altyapısını inşa etse de her zaman bir ''ama'' kuşkusu zihnin bir köşesinde nöronları ara ara tırmalayacaktır ve bu tırmalama da kişinin dini alandaki kimliğinin ateist olmaktan çok agnostik olarak tanımlanmasına yol açacaktır.

ateist olmak zordur. hele ki bir tanrıya inanırken tanrısızlık düşüncesine yönelmek başlangıçtaki kültürel inşadan ötürü aranan yolun tanrısızlık düşüncesine değil tanrının reddiyesine çıkmasına sebep olur.

higgs bozonu

peter higgs'in 'tanrı yok parçacığı' olarak isimlendirdiği lakin yayıncısının gelecek tepkileri hesaba katarak 'tanrı parçacığı' olarak kayda geçirdiği, evrendeki kütlenin sorumlusu olan alandır.

genius

üçüncü sezonun konusu frankenstein'ın kurgulayıcısı marry shelley'nin biyografisi olacak olan dizidir.

da vinci’s demons

leonarda da vinci'nin hayatını fazlasıyla kurmaca içeren hikayeyle birlikte anlatan bir dizidir. kesinlikle birinci sezonunda einstein, ikinci sezonunda picasso'nun hayatının anlatıldığı genius gibi düşünülmemelidir.

fotonik

genişçe bir komünikasyon alanını da içinde barındırır. koç üniversitesi'nde optoelektronik ve fotonik mühendisliği ismiyle bir yüksek lisans programı mevcuttur.

güneş

dünyanın parçası olduğu 9 gezegenli sistemin merkezinde yer alan yıldızdır.

fakir içkisi

sol frame

yazar adaylarının başlık açma yetkisi olmadığı için baştan sona bir göz gezdirmeleri gereken ve sözlüğün en fazla kullanılan kısmıdır.

ssg

yalnızca ekşi sözlük'ün kurucusu olmakla birlikte başkaca sözlüklerin kurduğu kültüre pek bir katkısı olmayan zat.

tuborg

ekşi sözlük'te yapılan efes pilsen boykotu sonrasında satışları artan biradır.

hacettepe sözlük

daha iki kere sözlük dünyasına girme girişiminde bulunmuş ama ayakta kalamamış sözlüktür. umarım ki bu üçüncü devresinde öğrenci dostların da desteğiyle bir yol tutturur.
Henüz bir favori entry yok.

Toplam entry sayısı: 13

kuş uçmaz kervan geçmez

yaşar kemal'in yalnızlık şiirinin ilk dizesinde geçen ve sözlüğün içerisine girdiği durumu belirten tabir.
Henüz takip ettiği biri yok.
Henüz takip eden biri yok.
Güven Sözlük