kalın kalem

Durum: 39 - 0 - 0 - 0 - 22.01.2018 18:46

Puan: 414 -

1 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazar.

Henüz bio girmemiş.
  • /
  • 2

lsd

kimysal tanımı lizerjik asit dietilamidi'dir. ortaya çıkışı ilk olarak alber hoffman'ın yanlışlıkla sentezlemesi sonucu 1938 senesine dayanır. çeşitli tahıllardan ve çavdardan sentezlenebilir ancak ciddi bir kimya bilgisi gerektirir. genel olarak bir kağıt üzerine damlatılarak piyasaya sürülür ve dil üzerine konularak tüketilir. lsd'nin etkisi o kadar güçlüdür ki, yalnızca 20 mikrogram'ı henüz gelişmemiş bir çocuğu öldürebilir. ancak kullanıcıları lsd'yi bir uyuşturucu kategorisine almaktan çok, bilinç altına yolculuk, kişinin kendisi tanıması gibi kişiye tecrübe ve deneyim kazandıran bir madde olarak görür. fakat bu tanımlamaların tamamı bilimsel açıdan yanlış ve tutarsızdır. lsd bir uyuşturucudur ve aşırı derecede halisünatif etkilere sahiptir. bununla birlikte hiçbir düzenli lsd kullanıcısı, sağlıksal açıdan zarar görmediğini iddia edemez. kullanıldıktan bir süre sonra ortaya çıkan etkileri kişiden kişiye inanılmaz farklılık göstermektedir. kimisi dünya üzerinde cenneti yaşadığını, kimisi cehenneme tanık olduğunu, kimisi uzay yolculuğu yaptığını, kimisiyse 500 yıllık bir deneyim yaşadığını iddia eder. kullanıcılar bu yaşadığı deneyimlerin kendilerine mesaj verdiğini, gördüklerinin oldukça anlamlı olduğu ve anlatılması gereken tecrübeler olduğunu düşünür ancak bu da bilimsel açıdan yanlıştır. gördükleri şey yalnızca anlamlı görünen sanrılardan ibarettir ve vücutlarına inanılmaz zararlı bir madde almalarıdır. bilinen kalıcı hasarları depresyon, psikolojik bozukluklar, şizofreni, beynin nöral ağlarında tahribattır. ayrıca henüz bilimsel açıdan zararları tespit edilememiş birçok etkinin olduğu düşünülmektedir.

kokain

koka bitkisinin yapraklarından üretilir ve beyaz toz görünümündedir. uyarıcı ve uyuşturucu özellikleri ile bilinir. kokain, maliyeti gereği daha çok zenginler tarafından tüketilir ancak, çeşitli kimyasal ilaveler ile fiyatı düşürülüp, alt gelire sahip kişilere de ulaşabilmektedir. çeşitli kullanım çeşitlerine sahiptir ve bunlardan en bilineni burundan çekme yöntemidir. aynı zamanda iğne, diş etlerine sürme ve yutularak da kullanılmaktadır. kokain'in içerisinde bulunan dopamin, doğrudan sinir sistemini etkiler ve kişiye adeta "ödül" verir. bu ödül normalde beyin tarafından doğal yollar ile salgılanabilmektedir ancak bu madde bunu yapay yoldan kolay bir şekilde sağlar. kişide oldukça iyi hisler doğurur. kendine güven duygusunda artış, güçlü hissetme, konuşma isteği başlıca etkilerindendir. ancak her uyuşturucu ve uyarıcı madde gibi kokainin de sağlık açısından büyük tehditleri bulunmaktadır. kullanım anında nabızda yükselme görülür ve vücudun hormon dengesini alt-üst eder. ayrıca saldırganlık ve şiddet eğilimi de kullanım anında görülebilen etkilerdendir. devamlı kullanımda uyku sorunları, cinsel problemler, halisülasyon ve sanrılar görme, böbrek hastalıkları, istemsiz kasılmalar ve titreme gibi problemler ortaya çıkar. ayrıca burundan çekme yöntemi ile kullanıldığından dolayı, burun içerisinde ciddi bir tahribat oraya çıkarır, kıkırdak yapısına önemli zararlar verir.

eroin

en tehlikeli ve bağımlılık yapıcı maddelerden olmakla birlikte, en ucuz ve erişilebilir uyuşturuculardan bir tanesidir. kullanıldıktan sonra yavaş yavaş etki göstermeye başlar ve kişi üzerinde inanılmaz rahatlatıcı bir his uyandırır. ancak bu rahatlık hissi yerini kusma, ağızda kuruluk ve nefes darlığına bırakmaktadır. daimi kullanımlarda kişinin bağışıklık sistemi tam anlamıyla çöker ve çeşitli hastalıklara karşı aşırı hassas hale getirir. aşırı doz tüketiminde en çok ölüm vakası görülen maddelerden de bir tanesidir. tek kullanımda bile kalıcı hasar bırakabilmektedir, bunlardan bazıları; kısırlık, hafıza kaybı, çeşitli hormonal bozukluklar olarak tanımlanabilir. özelikle türkiye'de diğerlerine oranla çok fazla bulunan eroin, çeşitli örgütler tarafından gençlere tuzak niteliğinde sunulmaktadır. uzun vadede kişiye hiçbir şey kazandırmayacak, aksine hayatını mahvedecek bu gibi maddeler yalnızca ilk zamanlar kişiye harika duygular hissettirir. bu da bağımlılığın başlaması için oldukça ikna edici sebepler arasındadır. eşinizin, dostunuzun, çocuğunuzun ya da kendinizin bu gibi durumlar karşısında kesinlikle tedbirli olmasını, hayat enerjisinin asla bu gibi maddeler ile sağlanamayacağını iyice öğrenmesi ve eğitilmesi gerekmektedir.

crystal meth

kimyasal tanımı metamfetamin hidroklorid olan bu maddedir. halk arasında met, kristal, buz ve cam olarak bilinmekte. tamamen sentetik yöntemler ile üretilen bu uyarıcı, burundan alım, duman ya da şırınga yöntemi ile vücuda alınmaktadır. etkisi en uzun süren uyuşturuculardan biri olmakla birlikte, vücudu aşırı derecede yorar. 12 saate kadar etkisinin sürdüğü gözlemlenmiş, ve bu süreç içerisinde kullanıcıyı sahte bir mutluluk içerisine sokar. aynı zamanda önemli ölçüde libido artışına neden olur ve kişinin cinsel suç işleme ihtimalini önemli ölçüde arttırmaktadır. amerika'da yapılan bir araştırmaya göre cinsel suç işleyenlerin çoğunluğu, metamfetamin etkisinde kalmış suçlulardır. uzun süreli kullanımda erken safhalardaki mutluluk etkisi git gide düşer ve kişi üzerinde takıntı oluşturan bir madde haline gelir. psikolojik olarak hiçbir faydası olmadığı halde kullanma zorunluluğu hissettirir ve kelimenin tam alamıyla "zombi"'ye dönüştürür. kalıcı hasarları o kadar fazladır ki, dünyanın en tehlikeli uyuşturucu maddesi olmaya aday niteliğindedir. bunlardan bazıları; akciğer problemleri, kan hastalıkları, cilt tahribatı, diş kaybı, nöral sinir ağlarında geri dönülmez bozulma, paranoya, halisülasyonlar görme, şizofreni ortaya çıkaran psikolojik problemlerdir.

ekstazi

kimyasal tanımı metilenoksimetamfetamin olan maddedir. halk dilinde çeşitli isimler ile bilinmektedir. bunlardan bazıları yumurta, bisküvi, pill, şeker, hap, pıt ve küçük melektir. sağlık açısından oldukça tehlikeli olan bu madde, merkezi sinir sistemini uyarır ve çalışma hızını inanılmaz boyutlarda arttırır. bazı kullanıcılarda halisünatif etkileri gözlemlenmekte birlikte, kullanıcıyı aşırı haz uyandırıcı bir psikolojik duruma sokar. kullanılımdan sonra ortalama yarım saat içerisinde etkilerini göstermeye başlar ve bir saat gibi bir süre içerisinde mutluluk seviyesini zirveye çıkarırr. bununla birlikte yüksek oranda bir enerji hissettirir ve bu enerji kesinlike doğal değildir. tansiyon ve nabızı yükseltmesi ile birlikte vücut ısısını önemli ölçüde yükseltir ve her kullanıcıda aşırı terleme ortaya çıkartır. kullanım anında ortaya çıkan diğer yan etkiler diş gıcırdatma, kusma, çene bölgesinde istemsiz hareketler ve kitlenme, iştahsızlık ve göz bebeklerinde olağan dışı büyümedir. ortalama 2 saat sonra "düşüş" olarak tabir edilen durum ortaya çıkar ve kişiyi oldukça yorgun, mutsuz ve bitkin hissettirir. aslında bu evre, kullanıcının tekrardan sağlıklı ve normal metabolizma hızına düşüş evresidir ancak, beynin tüm mutluluk hormonlarını tüketmiş kişi, bu durumdan rahatsızlık hisseder. kalıcı hasarları hemen her uzun süreli kullanıcıda gözlemlenen depresyon, sinir zehir etkisi, hafıza kaybı ve motivasyon eksikliğidir. aynı zamanda henüz tespit edilememiş kalıcı hasarları olduğu da bilim insanları tarafından düşünülmektedir.

evrimsel psikoloji

insan davranışlarının nedenlerini günümüz ya da yakın tarihin sosyolojisi ile aramak yerine, milyonlarca yıl öncesinde hayatta kalabilmek adına geliştirilmiş psikolojik durumlarda arayan bilim dalı.

bu duruma verilebilecek en güzel örnek;
-büyük memeli kadınlara bayılıyorum!
-çünkü büyük memeli kadınları tercih eden erkeklerin çocukları, vahşi doğa içerisinde daha fazla süt emebilmiş ve rakiplerinin önüne geçmiştir.

-kaslı erkeklere hastayım!
vücut yapısı atletik erkekleri tercih eden atalarımız (analarımız daha doğru olurdu), doğada çok daha başarılı işler çıkarabilmiş, diğerleri elenmiştir.

örnekler çoğaltılabilmekle birlikte, insan denen karmaşık canlının davranışlarını basit ve anlaşılabilir şeylere indirgemek hata olacaktır. ancak bu durum evrimsel psikolojinin önemini azaltmamakla birlikte, birçok şeye tutarlı ve mantıklı cevaplar bulabildiği gerçeğini değiştirmiyor.

platon

en çok idealar dünyası fikri ile bilinen antik yunan düşünürü. plana göre idealar; uzayın, zamanın ya da mekanın da ötesinde var olan, duyu organları ile yalnızca kötü kopyaları algılanabilen gerçekliklerdir.

aristoteles

namı değer makedonya kralı büyük iskender'in hocası olmakla birlikte, platon'un da öğrencisi olan düşünür. ancak hocasının idealar fikrini eleştirmiş ve karşı çıkmış, yerine kendi düşüncelerini geliştirmiştir.

rene descartes

tartışmasız olarak zamanının çok ötesinde olan fransız kökenli filozof. "düşünüyorum, öyleyse varım" sözü ile bilinir. isveç kraliçesine ders vermek uğruna stockholm'de zatürreden dolayı hayatını kaybetti. koca filozofun egoist bir kraliçe uğruna soğuktan ölüp gitmesi koyuyor adama.

max weber

karl marx'ın sosyolojiye sadece ekonomik perspektiften bakmasının aksine, daha karmaşık kuramlar ve metodolojiler geliştiren alman sosyologtur. bu durum, weber'in anlaşılmasını da aşırı güçleştirmiştir. marx ya da freud gibi sosyolojik olguları basit bir şekilde indirgeyen düşünürler daha fazla okura ve taraftara sahip olmuştur ne yazık ki.

black mirror

an itibariyle yeni sezonu yayınlanmış dizidir.

celal şengör'ün elon musk'ı tanımaması

kanımın donmasına sebep olmuş hadise. ancak bir bilim insanından ziyade cesur bir girişimci olan elon musk'ın diğer bilim insanlarına göre daha popüler olmasından dolayı egoist bir cevap vermiş olduğundan da şüpheleniyor insan.

ilgili video: https://www.youtube.com/watch?v=FP1JIzdgtbc

r10.net

türkiye'nin en büyük webmaster forumu.

termal macun

işlemci üzerine iletkenliği arttırmak amaçlı sürülen, bu sayede fan tarafından üflenen havanın daha iyi soğutmasına neden olan madde.

coder

kod yazan kişi anlamına gelmektedir.

bill gates

microsoft'un kurucusu olmakla birlikte, dünyanın en zengin adamıdır. ancak gelişen akıllı telefon teknolojisine ayak uyduramamış, kanımca treni kaçırmıştır.

hacettepe'nin en büyük sorunu

hacettepeli akademisyenlerin sözlükte dolanması

çok sağlam kaynaklardan aldığım duyumdur. öğrenci kitlesinin başı ağrımaması için daha dikkatli ve anonim davranmasını gerektirir.

parasızlıktan tütün içmek

hemen hemen her öğrencinin içerisinde bulunduğu garabet. fakir göstermemesi adına özel kutulara koyulur bu sarılmış sigaralar ancak ortaya çıkan koku, tüm maddi geliri gözler önüne serer.

sapiens a brief history of humankind

bilimsel pencereden incelenmiş bir tarih kitabı. yuval noah harari'nin parladığı eser.
  • /
  • 2

hacettepeli akademisyenlerin sözlükte dolanması

hacettepe üniversitesi'nde okuyanların düşünmesi gereken sorun.(bkz:hacettepeliolmayanyazar).

dante alighieri

durante alighieri.

1265 senesinde italya' da dünyaya gelmiştir. yüksek sınıftan bir aileye mensuptur. edebiyat ve politika dallarında çalışmalar yapmıştır. latince ve yunanca eserlere ilgi duymuştur.

eserlerinde ortaçağ' dan rönesans' a geçişin izlerini bulmak oldukça kolaydır. en ünlü eseri ilahi komedya olmakla birlikte latince ve italyanca dillerinde toplam 9 eser vermiştir. edebi çevrelerde modern italyanca' nın kurucusu olarak sıfatlandırılmaktadır.

1321 senesinde hayatını kaybetmiştir.

yazarın en meşhur eseri hristiyan öğretilerine göre kurgulanmış bir öte alemde yaptığı yolculuğu anlatan ilahi komedya - la divina commedia' dır. döneminde komedya kelimesi güldürü manasında değil sonu iyi biten hikaye olarak kullanılmış, esasen komedya olan eser adı giovanni boccaccio tarafından ilahi sıfatına layık görülmüş ve sonrasında bu betimlemeyle anılmıştır.

birinci kitap olan cehennem' in 28. ezgisinde islam peygamberi muhammet' ten bahsedip onu cehennemde tasvir etmesi eserin islam dini mensuplarınca lanetlenmesine sebep olmuştur. bu tasvir nedeniyle türkiye' de eserin ilk kitabı, yani cehennem bir süre baskılara alınmamış; arayanlara genellikle basımda olduğu söylenmiştir.

floransa' da guelfolar partisine mensup bir babanın soylu oğlu olarak dünyaya gelmiş olan yazar, soyunun romalı olmasından övünç duymuştur. annesini çok erken yaşta, pek sevmediği babasını ise 18 yaşlarında kaybetmiş; üvey annesi ve kardeşleri ile yaşamaya devam etmiştir.

gücünü, varsıllığını ve zümresel konumunu kaybetmiş bir ailenin mensubu olarak durante' nin aldığı eğitimden ziyade kendini geliştirmekte gösterdiği kabiliyet üzerinde durulmaktadır. bir papaz okulunda öğrenim gördükten sonra sürekli kendini geliştirme gayreti göstermiş; bilim, felsefe, resim, latince ve yunanca konularına ilgi göstermiştir.

ilahi komedya eserinde önemli bir rol verdiği beatrice, 9 yaşındayken tanışıp aşık olduğu, bir başkasıyla evlenip 24 yaşında ölen kadındır ve bu ölümün, durante' nin motivasyonlarından biri olduğu kabul edilir. durante ebedi aşkının ölümünden 5 sene sonra ailesinin tayin ettiği kişiyle, gemma di manetto donati ile evlenmiş; bu evlilikten 3 erkek ve 2 kız çocuğu sahibi olmuştur. kızlarından birinin ismi ise yine beatrice' dir. evliliği hakkında mutsuzluk izlenimi kuvvetlidir ve sürgüne gönderilmesinin ardından eşini bir daha hiç görmemiştir.

sürgünü ise esasen imparatorluk ve papalık arasında yaşanan bir hakimiyet savaşının uzantısı olan floransa ailelerinin savaşı neticesinde gerçekleşmiştir. eşinin " siyahlarla " akrabalık ilişkilerine rağmen papalık tarafından desteklenen guelfo grubunun " beyazlar " kısmında yer almıştır. papalık tarafından desteklenmekle birlikte reformist ve temkinli olan beyazlar ile dogmatik ve tam papacı olan siyahların savaşı papa vııı. bonifatius döneminde bir nihayete ulaşmış; bir kandırmaca ile floransa' nın hakimiyeti siyahlara verilmiş, durante' nin de dahil olduğu beyazların önemli bir kısmı sürgüne gönderilmiştir.

floransa' ya dönüş çabalarının uzun süre boyunca başarısız olması, avrupa' nın çeşitli yerlerinde ikamet eden durante' de bir umutsuzluk yaratmış ve italya' ya savaş açan lüksemburg kralı vıı. henry' ye yazdığı mektuplarla onu floransa' yı işgale teşvik etmiştir. işgal karşısında iç sorunları bir kenara koyan floransalılar beyazların ciddi bir kısmının şehre geri döndüğüne şahit olsa da, kuvvetle muhtemel mektupları yüzünden, durante bu grubun arasında yer almamıştır.

kesin ölüm sebebi hala bilinmeyen yazarın mezarı san pier maggiore / san francesco kilisesi' nde bulunmaktadır.

Toplam entry sayısı: 39

hacettepe itiraf

geçen hafta beytepe kampüsünde gördüğüm uzun siyah saçlı kız! negatif enerjin o kadar fazlaydı ki, az kalsın kara delik oluşturacaktın cânım ankara'da.

parasızlıktan tütün içmek

hemen hemen her öğrencinin içerisinde bulunduğu garabet. fakir göstermemesi adına özel kutulara koyulur bu sarılmış sigaralar ancak ortaya çıkan koku, tüm maddi geliri gözler önüne serer.

dünyanın en zor mesleği

simültane tercümanlık.

hacettepe itiraf

geçen hafta beytepe kampüsünde gördüğüm uzun siyah saçlı kız! negatif enerjin o kadar fazlaydı ki, az kalsın kara delik oluşturacaktın cânım ankara'da.

kuzey kore

doğu asya'da bulunan 1948'de kurulmuş bir devlet.

ismi resmi olarak "kore demokratik halk cumhuriyeti" olsa da, yönetim şekli komünizm'dir. 25 milyonluk nüfusu ile dünyanın önemli nükleer güçlerine sahip bu ülke, gerek televizyon kanallarında, gerekse sosyal medya gibi platformlarda sık sık gündem olmuştur. hakkında yayınlanan bir çok haber ve bilginin doğruluk payı bilinmese de, bu ülkenin gerçekten farklı bir atmosferi ve yapısı olduğu yadsınamaz bir gerçektir. kuzey kore'de yaşam oldukça sınırlıdır ve bireyler için ciddi derecede teknolojik imkansızlıklar mevcuttur.

her ne kadar bir çok ülkede azınlık bir grup kendisini komünist olarak nitelendirse de, ülke nüfusuna oranla bu sayı çok düşüktür. liberal veya kapitalist düzende yaşamaya alışmış insanlar, mülkiyetin tamamen devlete ait olduğu bir düzende oldukça zorlanırlar. yani üniversitelerde "isyan, devrim, özgürlük" diye naralar atan tiplerin burada yaşayabilmesi mümkün değildir. gıda maddelerinden giyime, barınma ihtiyaçlarından iş seçimine kadar bir çok karar sizin yerinize devlet tarafından verilir ve bu duruma kuzey kore'de itiraz etme hakkınız yoktur. bizim gibi ürün bolluğu içerisinde kaybolan insanların, kuzey kore'de kısıtlı ürün ve yaşamdan dolayı depresyona girmesi muhtemel.

farklı kültürler ile tanışmak, tatile gitmek, diğer ülkelerdeki mimariyi ve sosyolojik ortamı merak eden bir insanım diyorsanız, kuzey kore'de asla kendinizi bulamazsınız. bu ülkede sıradan bir vatandaşın yurt dışına çıkması imkansız gibi birşey. bazı kuzey kore'li vatandaşlar bu durumdan dolayı pek çok kez kaçmayı denemekte, bazıları başarmakta fakat bazıları ne yazik ki başaramamaktadır. bununla birlikte ülkeden kaçmak istemenin cezası net bir şekilde ölümdür. kuzey kore'nin tek ticaret yaptığı ülke çin halk cumhuriyeti olduğu için, gerekli görüldüğünüz takdirde çin'e gidebilirsiniz ancak, kuzey kore'den çok da farklı bir senaryo ile karşılaşmayacaksınız.

bu ülkede halkının %75'i inançsız (ateist) olarak tanımlanmaktadır. ve devlet tarafından herhangi bir dini inanca inandığınız fark edildiği takdirde, başınıza ciddi işler almanız mümkündür. eğer inançlı biriyseniz, bu ülkede yine hayatınızın büyük bir bölmünü endişe ve paranoya içerisinde geçireceksiniz demektir. dahası, kuzey kore devlet başkanları halk tarafından "tanrı" niteliğinde görülmektedir. doğduğundan beri özgürlük kısıtlamaları ve diktatörlük ile yönetilen insanların başkanlarına bu kadar aşık olmalarına şaşırmamak ve yadırgamamak gerekir. çünkü bu insanlar hayatlarında kuzey kore'den başka bir devletin neye benzediği hakkında en ufak bir fikirler yok, var olan tüm fikirleri de yanlıştır.

kuzey kore'de internet ile global ölçekte surf yapabilmeniz mümkün değildir. buradaki insanların çoğunluğunun internetten haberleri dahi yoktur, haberi olanlarsa kuzey kore için memurluk yapan ve devlet işleri için kullanılan yerel internet ağını kullanmaktadır. bu yerel internet ağını da yanlış anlamamak gerekir, burada sosyal medya, facebook, video film siteleri gibi platformlar yoktur. sadece kamu işleri için kullanılması gereken yerel bağlantılardan söz ediyoruz.

burada asla istediğiniz bir yazarı ya da eseri okumanız mümkün değildir. ülkede yer alan tüm kitaplar parti yönetimi tarafından basılır ve bunların büyük bir çoğunluğu kendi propaganlarını yapmaktadır. aynı şekilde televizyon da sadece partinin yönetimindedir. ülkedeki kanallar sadece devlete aittir ve buradan da çoğunlukla parti propaganları yapılmaktadır. film konusuna gelecek olursak, bu konuyu tek bir örnekle özetlemek mümkün; sadece hollywood filmi izlediği için bir kadın kuzey kore'de idam edilmiştir.

kısacası bu ülkede, bireysel özgürlükler ve insan hakları ihlâlleri rekor seviyededir. 21. yüzyılda dahi insanlığın yüz karası denebilecek böylesi devletlerin varlığı bile içerisinde bulunduğumuz dünyanın güvenilirlik hassasiyetini gözler önüne sermekte.

farid farjad

mitolojide keman tanrısıdır. cümle kurmadan, tek bir kelime etmeden bastığı notalar ile hayatı anlatabilir mi bir adam?

dünyanın en zor mesleği

simültane tercümanlık.

anın görüntüsü

yazarların sözlükte ölümsüzleştirdiği görüntülerdir.

https://i.hizliresim.com/o61am9.jpg
Henüz takip eden biri yok.
Güven Sözlük