çalışmadığın yer

Durum: 61 - 0 - 0 - 0 - 15.06.2018 20:05

Puan: 694 -

1 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazar.

Henüz bio girmemiş.
  • /
  • 4

şu an okunan kitap

hacettepesozluk vs. çernobil

çernobil'in kazanacağı versus.
aslında canlı olması için yeteri kadar yazar mevcut fakat o güzel insanlar klavyelerini alıp gittiler.

stefan zweig

kesinlikle okunması gereken yazarlar listesinde daima ilk 3'e girecek yazardır.

iliadin

içerisinde yer alan oksimetazolin sayesinde kan damarlarını büzer ve burnun açılması sağlar. aşırı dozda kullanımlarda risk teşkil eder, dikkat diyelim.

sanat tarihi

entelektüel açıdan öğrenciyi en çok geliştiren bölümlerden bir tanesidir. ancak bu tarz bölümler daima iş bulmak ile ters orantılıdır.

diyanet işleri

laik olduğunu iddia eden bir devletin, kendisi ile çeliştiğinin en büyük göstergesidir. verdiği çağ dışı fetvaları ve devlet bütçesini sömürmesi bir yana, o kadar gereksiz bir kurumdur ki gerek ekonomik, gerek sosyolojik açıdan hiçbir faydası yoktur. ayrıca günümüz hükümeti tarafından kontrol altına alınmış, milletin ödediği vergiler ile ideolojik propaganda yapmaktadır. rezilliktir.

somut ve soyut ayrımı

oldukça hatalı yapıldığını düşündüğüm ayrımdır. bu durumu biraz daha netleştirmeye çalışacağım;
bilindiği üzere evren'de yer kaplayan, gözlemlenebilen, fiziksel ya da matematiksel karşılığı olan şeylere somut, bu nitelikleri taşımayan "şey"lere de soyut tanımı yapılır. ancak bu durum gerçekten böyle midir? fiziksel karşılıklarını bulduğumuz şeyleri soyut tanımından çıkarabilir miyiz? biraz daha açalım;
klasik bir edebiyat öğretmenine bir bilgisayar oyunundaki canavarın ne olduğunu sorarsanız soyut cevabını verecektir. ancak o canavarı oluşturan yazılımlar, o yazılımın işlemesi için yapılmış işlemciler, ve işlemcilerin temeli 1 ve 0 kod dizilimleri, o dizilimleri de oluşturan elektrik yüklü parçacıklar gayet somut varlıklardır. dolayısıyla oyundaki canavar, basit bir şekilde elektriğin gerçekliği ile somutlaşabilir. şimdi daha zor bir kavramı ele alalım; mutluluk
kesinlikle soyut bir kavram olduğu düşünülür ancak, az önce verilen örnekteki gibi mutluluk da beynin bir çeşit çalışma şekilleri sonucunda ortaya çıkan bir şey ise, ve mutluluk ilizyonunu ortaya çıkaran her bir madde fiziksel olarak tespit edilebiliyorsa, mutluluk da materyalist paradigma ile kolayca temellendirilip somutlanabilir. dolayısıyla düşünce, maddenin bir formundan ibaretse, ürettiğimiz manevi değerlerin tamamı maddesel bir çöplüğe dönüşür. yani sıçıp batırmakta özgürsünüz.

türkiye'deki eleştiricilik

içi dolu, mantıklı ve anlamlı olsa bile, eleştirenlerin dahi hiçbir şey yapmadığı gerçeklik.
evet eleştiri, eleştiren bir popülasyon toplumu ileriye taşır, hatalarını gün yüzüne çıkarır, dahası öz eleştiricilik ile kişisel gelişime destek olur konusunda hem fikirsiz ancak gerçekten türkiye'de durum böyle midir? hemen hemen her konu hakkında birşeyler biliyormuşçasına ileri sürülen argümanların sadece "laf" olsun diye söylendiğini düşünüyorum artık. örneğin bir üniversite ortamında yenilenebilir enerji kaynaklarının şiddetli savunucuları bunun gerekliliklerini, doğaya pozitif, en azından negatif olmayan etkilerini, gelecek 100 yılda kaynaklar tükendiğinde bir ülkeyi nasıl öne atabileceğini ballandıra ballandıra anlatıyorlar güzel. ancak kendileri bir enerji şirketi kuracak olsalar ve "yenilenemeyen" enerji kaynaklarının bin kat daha çok kazandıracağı halde yine de solar system ile uğraşır mısınız sorusunu sorduğumda; ben kârıma bakarım, herkes kârına bakar, bunun için kâr amaçlı gütmeyen devletin çalışması gerekiyor gibi saçma sapan cevaplar alıyorsunuz. yani bizler sadece eleştirmeyi seviyoruz ancak eleştirebilmek için belli bir donanım ve etik bilgisine de sahip olmamız gerektiğinin farkında değiliz.

not: bu entry, herşeyi eleştiren insanları eleştirmek için yazılmıştır ve paradoks içerir.

negro

bir bisküvi için fazla reklam politikası güdülen marka. rakipleri için de aynı aşırılığı görmek mümkün. (bkz:oreo)

lichess.org

açık ara dünyanın en iyi online satranç platformudur. muazzam oyuncular barındırmakla birlikte kendi seviyenize göre oyuncular da bulmanız mümkündür. chess.com'un saçma sapan reklamlarından ve premium üyelik satabilmek için yaptığı pisliklerden uzak, her özelliğin ücretsiz olarak oyuncular ile paylaşıldığı harika bir yerdir efendim.

2 milyon suriyelinin daha alınması

idlib ve hama'ya yapılan şiddetli saldırılar sonucunda, 2 milyon suriyelinin daha ülkemize alınması durumudur. bu insanların hayatta kalma hakları bir yana, böylesi bir göçmen nüfusunun türkiye'yi ekonomik, kültürel ve sosyolojik açıdan ne yönde etkileyeceği muamma.
haber: https://www.haberler.com/turkiye-ye-kacis-yuz-binlerce-suriyeli-yollara-10437121-haberi/

hacettepe sözlük tema değişimi

harika bir olaydır. hem göz, hem de enerji tasarrufu gri arkaplan sağlanmış, olmuş bu.

sözlük yazarlarının hayali

10 yıl çalışmadan yetebilecek para eşliğinde otostop ile dünya turuna çıkmaktır. yanımda taşıdığım seyyar çadırı, metropollerin en işlen caddelerine kurup, dünü ve yarını düşünmeden yuvarlanıp gitmek bu dünyadan.

neyzen tevfik

1879 senesinde bodrum'da doğmuş şair. muazzam şiirleri ve içerisine harmanlamış küfürleri ile kalbimizde taht kurmuştur.

hacettepe tıp

öğrencisi olanların tanrı egosuna sahip olduğu, ancak bir o kadarda başarılı bulduğum fakülte. nitelikli insanlar yetiştirilsin de, egonuza razıyım.

determinizm

evrende meydana gelen olayların tamamının, fizik yasaları ile belirlenmiş, neden-sonuç zinciri içerisinde devam ettiğini ve gerçekleşen her şeyin, "zorunlu" olduğunu öne süren görüş ya da öğretidir.

ancak değişen fizik kanunları ile pabucu dama atılmıştır;
(bkz:kuantum)

ontoloji

türkçe'ye varlık felsefesi olarak çevrilen kelime.
varlık nedir, var mıdır, nedeni nedir? benzeri sorular sorar ve cevap arar.
felsefi perspektiften varlık, bir yönü ya da bazı yönleri ile değil, genel ya da bütün olarak ele alınır.

felsefe

varlığın anlamı, kaynağı, nedeni üzerine düşünme, arayış.

süperpozisyon

kuantum ölçeğinde bir atom-altı parçacığın, olası bütün durumlarının aynı anda var olması olayıdır. tüm olasılıkları (ölçene kadar) üzerinde bulunduran parçacık, süperpozisyon durumundadır.

bertrand russell

felsefe tarihi alanında önemli çalışmalar yapmış 20. yüzyıl filozofu. ayrıca kayda alınmış ve gelecek nesillere öğüt niteliğinde bir videosu'da mevcuttur;
https://www.youtube.com/watch?v=oWXiOkUL88M
  • /
  • 4

aptalı tanımak

celal şengör'un gazete yazılarından oluşan harika bir eleştirisel kitap. daha önce bu kadar sert eleştiri yaptığını görmemiştim.

dante alighieri

durante alighieri.

1265 senesinde italya' da dünyaya gelmiştir. yüksek sınıftan bir aileye mensuptur. edebiyat ve politika dallarında çalışmalar yapmıştır. latince ve yunanca eserlere ilgi duymuştur.

eserlerinde ortaçağ' dan rönesans' a geçişin izlerini bulmak oldukça kolaydır. en ünlü eseri ilahi komedya olmakla birlikte latince ve italyanca dillerinde toplam 9 eser vermiştir. edebi çevrelerde modern italyanca' nın kurucusu olarak sıfatlandırılmaktadır.

1321 senesinde hayatını kaybetmiştir.

yazarın en meşhur eseri hristiyan öğretilerine göre kurgulanmış bir öte alemde yaptığı yolculuğu anlatan ilahi komedya - la divina commedia' dır. döneminde komedya kelimesi güldürü manasında değil sonu iyi biten hikaye olarak kullanılmış, esasen komedya olan eser adı giovanni boccaccio tarafından ilahi sıfatına layık görülmüş ve sonrasında bu betimlemeyle anılmıştır.

birinci kitap olan cehennem' in 28. ezgisinde islam peygamberi muhammet' ten bahsedip onu cehennemde tasvir etmesi eserin islam dini mensuplarınca lanetlenmesine sebep olmuştur. bu tasvir nedeniyle türkiye' de eserin ilk kitabı, yani cehennem bir süre baskılara alınmamış; arayanlara genellikle basımda olduğu söylenmiştir.

floransa' da guelfolar partisine mensup bir babanın soylu oğlu olarak dünyaya gelmiş olan yazar, soyunun romalı olmasından övünç duymuştur. annesini çok erken yaşta, pek sevmediği babasını ise 18 yaşlarında kaybetmiş; üvey annesi ve kardeşleri ile yaşamaya devam etmiştir.

gücünü, varsıllığını ve zümresel konumunu kaybetmiş bir ailenin mensubu olarak durante' nin aldığı eğitimden ziyade kendini geliştirmekte gösterdiği kabiliyet üzerinde durulmaktadır. bir papaz okulunda öğrenim gördükten sonra sürekli kendini geliştirme gayreti göstermiş; bilim, felsefe, resim, latince ve yunanca konularına ilgi göstermiştir.

ilahi komedya eserinde önemli bir rol verdiği beatrice, 9 yaşındayken tanışıp aşık olduğu, bir başkasıyla evlenip 24 yaşında ölen kadındır ve bu ölümün, durante' nin motivasyonlarından biri olduğu kabul edilir. durante ebedi aşkının ölümünden 5 sene sonra ailesinin tayin ettiği kişiyle, gemma di manetto donati ile evlenmiş; bu evlilikten 3 erkek ve 2 kız çocuğu sahibi olmuştur. kızlarından birinin ismi ise yine beatrice' dir. evliliği hakkında mutsuzluk izlenimi kuvvetlidir ve sürgüne gönderilmesinin ardından eşini bir daha hiç görmemiştir.

sürgünü ise esasen imparatorluk ve papalık arasında yaşanan bir hakimiyet savaşının uzantısı olan floransa ailelerinin savaşı neticesinde gerçekleşmiştir. eşinin " siyahlarla " akrabalık ilişkilerine rağmen papalık tarafından desteklenen guelfo grubunun " beyazlar " kısmında yer almıştır. papalık tarafından desteklenmekle birlikte reformist ve temkinli olan beyazlar ile dogmatik ve tam papacı olan siyahların savaşı papa vııı. bonifatius döneminde bir nihayete ulaşmış; bir kandırmaca ile floransa' nın hakimiyeti siyahlara verilmiş, durante' nin de dahil olduğu beyazların önemli bir kısmı sürgüne gönderilmiştir.

floransa' ya dönüş çabalarının uzun süre boyunca başarısız olması, avrupa' nın çeşitli yerlerinde ikamet eden durante' de bir umutsuzluk yaratmış ve italya' ya savaş açan lüksemburg kralı vıı. henry' ye yazdığı mektuplarla onu floransa' yı işgale teşvik etmiştir. işgal karşısında iç sorunları bir kenara koyan floransalılar beyazların ciddi bir kısmının şehre geri döndüğüne şahit olsa da, kuvvetle muhtemel mektupları yüzünden, durante bu grubun arasında yer almamıştır.

kesin ölüm sebebi hala bilinmeyen yazarın mezarı san pier maggiore / san francesco kilisesi' nde bulunmaktadır.

Toplam entry sayısı: 61

hacettepe itiraf

sanki doğduğumdan beri depresyondayım. attığım kahkahalar ya da tebessümler sadece yüzümde olup biten bir çeşit kas hareketi. en son ne zaman bir adım sonrasına umut ile baktığımı hatırlamaz oldum. modern dünyanın problemli bir bireyiyim sanırım. ürün bolluğu, kolay erişim, hız, tam otomatik ısıtma ve soğutma sistemleri vesaire... bunların beynimin içerisinde mutluluk özümseyici hiçbir karşılığı yok gibi. hayat boyunca kocaman binaların arasında küçücük ve önemsiz bir birey olarak, mesaiden mesaiye çalışmak. elde ettiklerin ile değil, edemediklerin uğruna yıllarını harcamak. ve biyolojik bünyen "yeter" diyene kadar çılgınlar gibi daha fazlasını istemeye devam etmek. sanırım mutlak huzur, hiç arzu etmemekte gizli.

süperpozisyon

kuantum ölçeğinde bir atom-altı parçacığın, olası bütün durumlarının aynı anda var olması olayıdır. tüm olasılıkları (ölçene kadar) üzerinde bulunduran parçacık, süperpozisyon durumundadır.

bertrand russell

felsefe tarihi alanında önemli çalışmalar yapmış 20. yüzyıl filozofu. ayrıca kayda alınmış ve gelecek nesillere öğüt niteliğinde bir videosu'da mevcuttur;
https://www.youtube.com/watch?v=oWXiOkUL88M

sözlük yazarlarının hayali

10 yıl çalışmadan yetebilecek para eşliğinde otostop ile dünya turuna çıkmaktır. yanımda taşıdığım seyyar çadırı, metropollerin en işlen caddelerine kurup, dünü ve yarını düşünmeden yuvarlanıp gitmek bu dünyadan.

diyanet işleri

laik olduğunu iddia eden bir devletin, kendisi ile çeliştiğinin en büyük göstergesidir. verdiği çağ dışı fetvaları ve devlet bütçesini sömürmesi bir yana, o kadar gereksiz bir kurumdur ki gerek ekonomik, gerek sosyolojik açıdan hiçbir faydası yoktur. ayrıca günümüz hükümeti tarafından kontrol altına alınmış, milletin ödediği vergiler ile ideolojik propaganda yapmaktadır. rezilliktir.

dünyanın en zor mesleği

oğuz atay

2015 yılında hacettepe'de "kampüse hangi yazarın gelmesini istersiniz" adlı ankette oğuz atay cevabını veren bir hanım kız görmüştüm. diyalog aynen şu şekilde gelişti;

a= anketör
h= hanımkız

a-kampüse hangi yazarın gelmesini istersiniz?
h- oğuz atay gelsin
a- evet değerli bir yazardı gerçekten, ama gelebilecek birini söylerseniz :)
h- niye ya oğuz atay neden gelmesin?
a- aaa, hmm, hanımefendi kendisi şu an hayatta değilde.
h- ciddi misiniz? ne zaman öldü? tutunamayanları okuyorum da şuan çok üzüldüm.
a- 1970'lerde.

hacettepe sözlük için öneriler

buralara kulak verilmiş olmalı ki, edebiyat kategorisi eklenmiş. işte aradığım monarşi bu olsa gerek.

yazar alımında katı davranılması gerekliliği

başta hacettepe sözlük olmak üzere, her sözlükde olması gereken şey.
bir çok yazar sözlük kurallarına hakim olsa da, gerçekten laf kalabalığından ve entry işgal etmekten başka bir işe yaramıyor çoğu platformda. örnek olarak bir sözlükte "eyfel kulesi" başlığında "çok sevdiğim yer", "gitmek istediğim yer", "sevgilim ile gitmek istediğimiz yer, "fransa'da bir yer", "eniştemin çıkarken düşüp bacağını kırdığı yer" gibi bir sürü boş ve okuyucu için zaman kaybı bir ortam oluşmuş. evet entryler formata uygun ama çöp kardeşim. bu gibi çöplük ortamların bu güzel sözlüğü talan etmemesi için hacettepe sözlük yönetimine sesleniyorum;
katı olun, kaliteyi daima koruyun. az fakat öz kitle, gelecek vadeder.

diyanet işleri

laik olduğunu iddia eden bir devletin, kendisi ile çeliştiğinin en büyük göstergesidir. verdiği çağ dışı fetvaları ve devlet bütçesini sömürmesi bir yana, o kadar gereksiz bir kurumdur ki gerek ekonomik, gerek sosyolojik açıdan hiçbir faydası yoktur. ayrıca günümüz hükümeti tarafından kontrol altına alınmış, milletin ödediği vergiler ile ideolojik propaganda yapmaktadır. rezilliktir.

fransa'da yaşamak

sanıldığı gibi pek de kolay olmayan eylemdir. tek başına yaşamak ile birlikte gelen ekonomik problemler bir yana, fransızlar avrupa'nın en ırkçı milletidir. sanmayın ki bir fransız sizin kökeninizin orta asya'dan gelen asil bir ırk olduğunu bilsin. onların gözünde bir arap ne ise, bir türk'de odur. siz istediğiniz kadar kendinizi entelektüel anlamda geliştirdiğinizi düşünün. önyargının ne demek olduğunu fransız'lardan öğrendim ben.

nötron

atomun çekirdeğini oluşturan maddeciklerden bir tanesidir. elektrik yükü nötr olmakla birlikte yaklaşık olarak proton ağırlındadır.

sözlük yazarlarının hayali

10 yıl çalışmadan yetebilecek para eşliğinde otostop ile dünya turuna çıkmaktır. yanımda taşıdığım seyyar çadırı, metropollerin en işlen caddelerine kurup, dünü ve yarını düşünmeden yuvarlanıp gitmek bu dünyadan.

2 milyon suriyelinin daha alınması

idlib ve hama'ya yapılan şiddetli saldırılar sonucunda, 2 milyon suriyelinin daha ülkemize alınması durumudur. bu insanların hayatta kalma hakları bir yana, böylesi bir göçmen nüfusunun türkiye'yi ekonomik, kültürel ve sosyolojik açıdan ne yönde etkileyeceği muamma.
haber: https://www.haberler.com/turkiye-ye-kacis-yuz-binlerce-suriyeli-yollara-10437121-haberi/

hacettepe sözlükte yalnız olduğum gerçeği

zaman zaman benim de içine düştüğüm duygu. ancak bu büyük yeşil tarla metropole dönüşecektir bir gün. ve o gün de trafikten şikayet edeceğiz.
Henüz takip ettiği biri yok.
Güven Sözlük