türkiye'nin genel kültür seviyesi

kocaman bir çöplüktür. sokaklar izledikleri youtube videolarıyla filozof gibi hisseden komik, ciddiye alınmaması gereken, boş beyinlerle doludur.

sorgulamayı öğrenmemiş, düşünmeyi öğrenmemiş, fikre dair tek bildiği şey ona inandırıldığı veya inanmayı istediği şeylerdir. çok yüksek bir çoğunluğun konuşacak dedikodudan başka hiçbir şeyi yoktur. ve gene çok büyük bir kısmı öz eleştirinin ne olduğunu bilmez. empatiden ve kendini eleştirmekten olabildiğince kaçan, kaçtıkça da delik aramaya devam eden, kendine insan diyen artıklarla doludur bu ülke.

eğitim öğretim hiç gelişmeyeceği için (ülke yönetimi tamamen dış güçlerin elinde oynatıldığından) türkiye'nin genel kültür seviyesinin yükselmesini beklemek tamamen ahmaklıktır.
zeki, birikimli insanlar olur olmadık her yerde konuşmaktan kaçınırlar; ortamı oluşmadıkça gereksiz muhabbetin içine girmezler. bir konu hakkında hiçbir fikri olmayan insanlar ise o durum üzerine atıp tutmaya bayılırlar fütursuzca. (bkz:beyni yok fikri var) o sebeptendir ki ciddi anlamda dolu bir insanla iletişim kurma ihtimaliniz, boş yapan birilerine maruz kalma olasılığınızdan çok daha düşüktür. türkiye'deki insanlar kültürsüz demek yanlış, kültürlü insan sayısı çok az demek daha doğrudur.
Güven Sözlük