türkiye'nin en iyi üniversitesi

efendim, türkiye'de üniversite mi var? bir tane bile üniversite yoktur bu ülkede. ancak üniversite denilen yerde çalışan çok kıymetli profesörler, doçentler vs. akademisyenler vardır. onlara sahip çıkılması ve desteklenmesi gerekmektedir.
tanımlamak için birden çok etken üzerinden üniversiteleri kıyaslamamız gerekir ki her değerlendirme kriteri ile zirveyi alabilecek tek bir üniversite göremiyorum ben türkiye'de.
çünkü gerçekten çok kaliteli üniversitelerimiz olduğu kadar adında üniversite olan birçok "bina"da yok değil.
kaliteli üniversiteler arasında ise her biri birbirine bazı noktalarda üstünlük sağlayacağından kesin olarak bir galip belirleyemeyeceğimizi düşünüyorum.
keşke hepsi çok kaliteli olsa da ülkemiz dışında birden çok üniversitemizin ismi nam yapmış olsa.
bence bu konu ana bilim dali olarak ele alinmali. mesela "en iyi tıp hangi üniversitede? en iyi rus dili edebiyati hangi üniversitede? en iyi makine mühendisliği hangi üniversitede?" gibi.
mezuniyetten sonra hangi universitenin x bölümünden mezun ogrenciler, diger üniversitelerin ayni bolumunden mezun rakiplerine göre daha rahat iş bulabiliyorlar? ısverenler tarafindan daha çok tercih ediliyorlar? esas bunu sormak lazim.
bazi universiteler muhendislik bolümlerinde iyiyken, guzel sanatlarda geri olabilirler. bence türkiye' de 100% iyi diyebilecegimiz bir universitenin varligindan soz etmek zordur.
ha ama girgir samata ortam manasinda soruluyorsa bu soru, king oynanan ogrenci nufusunun yogun ve rahat oldugu, sosyal aktivite imkanlarinin genis oldugu sehirlerde bulunan universitelerin hepsi iyidir. bu anlamda izmir, eskisehir ve ankara ilk 3 tedir bence.
ıstanbulda yasanmaz. mezun olduktan sonra da yasanmaz yani. berbat bir megakoykentimsi.
ülkemizde her şey gibi üniversitelerin de içi boşaltıldığı için artık en iyi üniversite olarak seçebileceğim bir üniversite kaldığına inanmıyorum. yeni açılanlardan bahsetmiyorum bile apartman üniversitesi onlar. artık bazı üniversitelerdeki prof. doç. yrd.doç. araştırma görevlileri alanında ve kişiye bilgiyi aktarmada-öğretmede iyiler olarak belirlenebilir.
yabancı eğitimde odtü.
yerli mühendislik eğitiminde marmara.
ortalama olarak sabancı ve koç üniversiteleri iyidir.
ankara üniversitesi değildir. dağınık kampüsleri ,yavaş işleyen öğrenci işleri, yıllanmış akademik kadrosu bunlara örnektir.
sırasıyla odtü,bilkent,boğaziçi
"bölümüne göre değişir!" denmesi gereken gereksiz yarıştır. güzide ülkemin üniversiteleri arasında hiçbiri (hü dahil), tüm bölümleriyle "çok iyi!" değildir. teknik üniversite olarak itü, sağlık bölümlerinde kuşkusuz hacettepe, dil&edebiyat alanındaysa boğaziçi'nin adının anılması gerektiği kanaatindeyim.
sağlık deyince hacettepe, mühendislik deyince itü, eğitim deyince gazi, iibf deyince ankara ( evet en köklü hocalar burda ) odtü ve boğaziçi sanırım hepsini kapsıyor. vakıf üniversitesi içinde ise yine ankara farkı bilkent ve başkent diye düşünüyorum ..
her bölüm için farklı cevaplar verilebilecek tamlama.
sağlık diyince kuşkusuz hacettepe , mühendislik itü odtü , iibf ankara galatasaray koç , hukuk istanbul ankara ... böyle böyle gider bu .
istanbulda bulunanlardan birisidir büyük ihtimalle.
hacettepe olmadığı kesin.
açık öğretim fakültesi. şaka şaka, linç yok.
ödtü'nün neden bu kadar eksi aldığıysa merak konusudur maalesef.
Güven Sözlük