türkiye'nin en büyük sorunu

(bkz:aşağılık kompleksi)
kesinlikle türkiye'de yaşayan insanların en büyük problemi olduğunu düşünüyorum.
eğitim, terör her şeyin sebebi aynı: aşağılık kompleksi.
önceden (bkz:cahillik) derdim; ancak cahilliğin arkasında da artık bu etkenin olduğunu düşünüyorum. genel olarak bu topraklarda yaşayan insanların tüm kavgaları, gürültüleri, çatışmaları hep bu temele dayanıyor. en tepedeki kişiden en alçaktaki kişiye kadar herkeste olabiliyor. kimse kendisinde sorun bulmaya çalışmıyor ve bir problem olduğu zaman altta kalmamak adına her şeyi yapabilecek potansiyelde oluyor.
cahil insanların bilgisizliklerini kabul etmemeleri, zengin insanların sırf varlık sahibi olmalarından dolayı aşağılanması, popüler insanların sürekli hatalarının aranması ya da nazik/kibar davranışlara kötü gözle bakılması ve nicesi hep bu temele dayanıyor.
insanların sorgulamayıp her şeye inanması-ki sorgulayanların sonu bellidir-, bilmediğini kabul etmemesidir.
en büyük sorunun ailede ve okulda eğitimin kalitesizliği olduğu düşünüyorum. bireyler birey olamadan yaşayıp ölüyor. elalemin, hep bir başkasının istediklerini yerine getirdiğindeyse bu hayatı yaşamış sayıyor, başarı sayıyor. sonra torundan toruna büyüyor bu saçmalık. insanlara ilk önce öğrenmeyi öğreteceksin. beyninin çalışma prensibini bilmeden içine bir şeyler koymaya çalışıyorlar. sonra da okul okudum oluyor. aynen okudun, öteki de okudu. şu an ne biliyorsun? işlerini dandik yapan insan kaynıyor her yer. çünkü o bilinçle yetiştirilmediler. doğayı koruma bilinci, insanlara yardım etme bilinci, işini düzgün yapmazsan domino taşları gibi zincirleme hatalar oluşur bilinci vs. sonra da mutsuzum. tabii mutsuzsun sen mutsuz olmayacaksın da ben mi olayım. sen yaşadın, sen kabul ettin bu sistemi. kendini hiç değişime açmadın.
sorunların farkında olmamak ya da bunları inkar etmektir.
  • /
  • 4
Güven Sözlük