türkiye'nin en büyük sorunu

inançlarının evrensel ve objektif bilgiler olduğu zanneden, ve bu bilgilerin topluma faydalı olduğunu düşünüp insanların özgür yaşamlarını kısıtlamayı bilgelik sanan insanların %50'den fazla olması.
eğitimsizliktir. geri kalan tüm sorunlar eğitimsizlik nedeniyle doğmuştur.
üzerinde yaşayan kürdüyle, türküyle, arabıyla herkesin okuduğu ilk şeye inanması. en ufak araştırma kabiliyetinden yoksun olması. din, politika, futbol hatta sosyal yaşamları konusunda über bağnaz olmaları. ve her şeyin ama her şeyin göstermelik yapılması.
mutsuzluk ve eğitimsizlik. mutlu olmayan insanlar eğitimli olsalar da bir şey değişmeyecektir. türkiye, mutsuz, eğlenmeyen, sevişmeyen, kendi dışında herkesin başarısız ve mutsuz olması için çabalayan haset ve kompleksli insan yuvasıdır. eğitimlisi dahi böyledir.
eğitimsizliik
din
kritik düşünmeyi bilmemek
bilgi kirliliği
parası olanın, adaleti olmamasıdır.
sex'in tam anlamıyla tabu olması. iddia ediyorum, eğer sex eylemi bu ülkede tabu olmaktan çıkarsa, özelikle erkekler kendilerini entelektüel anlamda daha fazla geliştirebilir. 7 yaşından beri hayattaki tek hedefi daha fazla kadın becermek olan arkadaşlarım var benim. bu çocukların bunu kolaylıkla elde edebildiğini düşünün bir. ortaya ne koleksiyoncular, ne tarihçiler, ne atom fizikçileri çıkacaktır kim bilir.
okumuyor oluşu, net. tartışır, bilmeden, bağnazlıkla; kabullenmez. yenilgiyi istemez. yenilmez zaten(!).
aile kurumuna şuursuzca kıymet verilmesi.
kararlarını ve davranışlarını akılla değil duyguyla tespit etmek.

duyguyla karar veren ve yönlendirilen kitlenin mantıktan koparak kendi menfaati için gerekenleri ve basit gerçekleri şeytan gölgeleri olarak algılaması.

nihai olarak motivasyonların çarpıtılıp enerji ve kapasitenin atıl kalması, faydasız ve zararlı işlere sevk edilmesi.
herkesin haklı olmasıdır.
türkiyenin sorunları olduğunun farkında olmayan yüzde 50den fazlaca bir kesimdir.
kendisini nereye konumlandıracağını bilememesi. yarısı avrupalı yarısı doğulu olarak hayatını idame ettirmeye çalışması bütün fikir ayrılıkları bundan mütevellit patlak veriyor.
eğitimse eğitim, örf-adet, dinse din bütün sorunumuzun temel sebebi biz kimiz sorusunun cevabını veremememizden.
bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan güruhun popülasyon fazlalığıdır.
eğitimsizlik değil cahilliktir. etrafta o kadar çok eğitimli cahil varki. mesela kendi ideolojisine uymayan insanları çomar diye küçümseyen elit bir kesim var ya da kendi inandığı ülküye inanmadığı için köşe başlarında öğrenci avlayan hilal bıyıklı abiler. veya inanmadığı dine inanan ve gereğini yerine getirip başörtüsü takan hanımlara/kadınlara sıkma baş diyen eğitimliler var. üniversitelerde özgürlük ve barış adı altında terör örgütü propagandası yapan öğrenciler var. var da var kısacası.

bu ülkenin en büyük sorunu bir olmayı beceremeyen, hala eski sistemde yaşayan, ayrıştırmayı marifet sanan cahiller.
bi çok sorun var bunun bence ama en önemlilerden biri 'cehalet','cahillik'. burda herkes en iyi ben bilirimciliği, benim dediğim doğruyu oynuyor. yenicilik,eleştiriye açıklık,yanılma payıdır bunun gibi şeylerin asla olmayışından kaynaklanıyor bu durumda.
  • /
  • 4
Güven Sözlük