tanrı

tarih boyunca insanların hayal gücünün gelişmesiyle birlikte tanrı kavramı ortaya çıkmıştır. insanlar açıklayamadığı veya bir anlam veremedikleri her şeyi bir baba figürü olan tanrıya bağlamışlardır. tanrı için savaşmış ve toplumun düzenini tesis etmişlerdir. yöneticiler için çok kullanışlı bir hale gelen tanrı kavramı toplumları yönlendirmek için mükemmel bir araç haline gelmiştir. çoğu zaman çözülemeyen konuların çözümünde, bitmek bilmeyen taht kavgalarında, isteksiz ve moralsiz orduların motivasyonunda, isyancı ve asilerin infazında, mevcut durumlarını tehdit eden devletlere saldırmada gibi bir çok alanda çok iyi bir araç olmuştur.
tanrı kavramı da tıpkı insanlar ve diğer canlı türleri gibi evrim geçirmiştir. yani tanrıda evrimden nasibini almıştır desek yanlış olmaz. ilk zamanlar sayıları çok iken zamanla azalarak en sonunda tek bir tanrının var olduğu fikri benimsense de yinede farklı birçok din sayesinde günümüzde bile birçok tanrı mevcuttur. zaman içerinde bu tek tanrı bile defalarca kez gelişen ve değişin çağdan nasibini almış birçok konuda evrim geçirerek yaşamını sürdürmeyi başarmıştır. sürekli insanların her dönemde ve her çağda cevaplandıramayacakları soruların var olacak olması tanrının varlığını sürdürmesi için büyük bir nimettir.
yüzlerce yıl önce hastalıkların tanrının bir gazabı olarak görülmesi ve bugün tıbbın gelişmesi ile bu sorunun yanıtının tanrıyla alakasız olduğunun ortaya çıkması ve de günümüzde diğer galaksilerin varlığı, başka yaşam formlarının olabilirliği, zaman, bilinç vb kavramların açıklanamaması sayesinde tanrı varlığını sürdürmektedir. ileride de cevap veremediğimiz her soruda da var olmaya devam edecektir.
Güven Sözlük