sütün zararları

-isveç kaynaklı araştırmalara göre, günde bir bardaktan fazla süt tüketen insanların, bir bardaktan daha az süt tüketen insanlara göre kemik yapıları daha hassas olur ve kemiklerinin kırılması daha kolaydır.
-yine isveç kaynaklı araştırmalara göre kadınların günde bir bardaktan fazla süt tüketmesi yumurtalık kanseri riskini arttırmaktadır.
-erkeklerde günlük süt kullanımına bağlı olarak prostat kanserine yakalanma riski vardır.
-çok fazla süt içildiğinde ciltte yağ oranı artar ve bu bağlı olarak akne oluşumu da artar.
bahsedilen süt anne sütü ise özel bir hastalık yok ise zararsızdır, hatta daha yararlısı yoktur şu dünyada.
fazla içildiğinde demir eksikliği ve bundan kaynaklanan kansızlığa neden olur.
her şeyin fazlası zarar. yetişkinler için süt yerine fermente ürünlere yönelmek lazım. laktoza karsı hassasiyet olusuyo. ama yoğurtta laktoz parcalanıyor laktik aside dönüsür ve laktik asid daha kolay sindiriliyor. eğer illa içicem diyosan 1 bardaktan fazla içme. sindirim için uzun süre gerekiyo zira
ortodontistim tarafından "çok süt içmişsin, dişlerin kocaman kocaman olmuş. ağzına sığdıramıyoruz." diye bahsedilerek beni şok eden uzun bir listedir. hayır hocam, aşığım ben süte. 70'ime de gelsem içerim, içeceğim!
lise yıllarımda ders gereği bizi adana'ya götürüp bazı fabrikaları gezdirmişlerdi. içlerinden biri de efesin fabrikası idi. fabrikanın içini ve fermantasyon kazanlarını görünce şaşırmıştım, çok temizdi. bir keresinde arkadaşlara biranın nasıl yapıldığını görseniz su içmezsiniz demiştim :)) bu sözümün üstüne bir kuruluş biranın sütten daha faydalı olduğunu açıkladı ( bira derken mayalı içecek alkol kısmını geçelim) .. süt içmezsen boyun uzamaz tezi doğru olsa hobbit olurdum. 1.70 boyum var kadına göre iyi bir ortalama..
boy uzamasına katkısı genetik yatkınlığa göre değişmektedir.
fazla tüketildiğinde gaz yapabilir.
Güven Sözlük