spartacus

ızlemeye en basindan tekrar basladigim yari erotik gladyator dizisi , her ne kadar ikinci sezonu sıkıcı da olsa, izlemeye deger. bize diziyi sevdiren andy abimizinde topragi bol olsun ayrica.
şuan yazar ve yayınevini hatırlayamadığım, fakat araştırıp buraya edith'leyeceğim bu isimle yayınlanan bir kitap vardı. o kitapta anlatılanlar, roma'lı muhalif birinin tuttuğu notları da referans gösteriyordu. sonuç olarak; o kitapta anlatılanlar ile dizi de anlatılanlar pek örtüşmüyor. kirk douglas' ın oynadığı spartaküs filmi sanırım o roman referans alınarak senaryolaştırılmış, çünkü, konu tema örtüşüyordu.
mö 109-71 yıllarında roma'da yaşayan üçüncü köle isyanını başlatan trakyalı bir gladyatördür. geçmiş yaşamıyla ilgili bilgiler kısıtlıdır. spartacus mö 73 yılında 78 arkadaşıyla birlikte gladyatör okulundan kaçarak isyanı başlatmıştır. arkadaşları ile birlikte vezüv yanardağına sığınmışlardır. vezüv yanardağında sığındıkları zaman roma'ya karşı ilk zaferlerini gaius claudius glaber yönetimindeki 300 kişilik roma ordusuna karşı almışlardır. bu zaferden sonra ünü tüm roma'da artan spartacus'e katılan köle ve gladyatörlerle birlikte sayıları 100.000'i bulmuştur. 1. ve 2. köle isyanlarında(mö 140-100) isyancı sayısı her ne kadar 10.000'leri bulmuşsada roma ordusu bastırmakta zorluk çekmemiştir. ama spartacus isyanında roma art arda mağlubşyetler almış ve bazı şehirlerini(thuria,nola,nuceria,metapontion) kaybetmiştir. roma'nın bu isyanı bastırılması için tarihindeki en önemli üçlülerden biri olan marcus crassus, gaius julius caesar ve gnaeus pompeius magnus üçlüsünün biraraya gelmesini gerektirmiştir. tarihteki en büyük korkularından birini roma'ya yaşatan özgürlük savaşçısı spartakus'ün yenilmesi bu üçlüye karşı olmuştur. maglubiyet sonrası spartacus'ün akıbeti ise bilinmemektedir. kimilerine göre savaşta ölmüştür kimilerine göre ise tanrılar onu yanına aldı demiştir. savaş sonunda crassus spartakus ordusundan 6000 kişiyi via appa yolunda çarmıha germiştir.
Güven Sözlük