sigmund freud

bir nörolog ve psikolog.

zihnin bilinçdışı unsurlarıyla bağlantılı geliştiğini ve kişiliğin de buna bağlı olarak birbirinden farklı dönemlerden geçip şekillendiğini öne sürerek bir psikoterapi tekniği olan psikanalizi yarattı.
şu, bilinç ve ön bilinç kavramlarının açıklayıcısı. aslına bakılırsa psikoloji tanrısı da demek mümkün.
psikodinamik yaklaşımının büyükbabası.
kpss'ye hazırlanan öğretmen adaylarının çokça kulaklarını çınlattığı bilim insanı.
kendisinin analizlerinin fırın fırın ekmeğini yiyen "yiyeni" edward bernays, halkla ilişkilerin babası, kulu ve elçisidir.
insan bilincini ıd-ego ve superego diye üç katmanda inceleyen avusturyalı bir psikanalist.
“oldukça yetenekli bir bireyin karakterolojik analizi, bilhassa sanatsal yatkınlığı olan birinde; bir karışımı, her etkinlik oranında perversiyon ve nevrozu açığa çıkarabilir.”
büyük psikiyatrist. öyle şeyler söylemiş ki insanla ilgili toplum içinde söyleyemezsiniz. bir puro bir purodur deyip konuyu kapatıyorum.
yeğeniyle beraber günümüz amerikasının psikolojik harekatının temellerini oluşturan tehlikeli şahsiyet.

(bkz:psikodinamik kuram)
duzenbazin tekidir. baskasinin fikirlerini calip, susleyip, sunmus ve un kazanmistir. baska bir numarasi yok.
psikanalizin kurucusu olan nörolog. "grup psikolojisi ve ego analizi" adlı kitabının toplumun düşünce yapısını anlayabilmek için mutlaka okunması gerektiğini düşünüyorum.
psikanalizmin kurucusu olarak tanımlanır. içerisinde alfred adler, ve karl gustav jung'un da bulunduğu ekiple çeşitli çalışmalar yürütmüşlerdir. 1911'de alfred adler, 1913 gibi bir tarihte de karl gustav jung bu ekipten ayrılarak kendi psikanalist kuramları üzerine çalışmalara yönelmişlerdir.

freud'un kurucusu olduğu psikanalizm; sanayi devriminin ilerleyen aşamaları ile birlikte, başlangıçta anne-baba-çocuk ilişkileri ile yürüyen aile şirket yapılarının ve sosyal ilişkilerin bireyleşmeye doğru evrilmesi sonucu bireylerde ortaya çıkan özgüven sorunlarının ruhsal-bilişsel etkisini inceleme ve çözüme kavuşturmayı hedeflemiştir.