sense8

2. sezonu ilk sezonundan daha da iyi olmayı başarmış, ilk sezondaki karakter bolluğunun üzerine sonsuz sayıda karakter ekleyerek serinin nerelere gidebileceğini gözler önüne sermiş müthiş dizi.
ilk sezonda bizim clusterdaki karakterleri, problemlerini ve yeteneklerini tanırken; ikinci sezonda yabancı clusterları eklediler. bu açıdan bakınca ilk sezondaki sensate eksikliği anlaşılabilir hale geldi benim için. ikinci sezonda ise dünya daha da büyüyor ve her ana karakterin çevrelerindeki etkileri ve ilişkileri gözle görülür biçimde değişiyor.

bu da ancak ve ancak serinin nasıl planlı işlediğini gösteriyor. yapımcılar ne yaptığını biliyor ve olayların nereye gittiği kontrol altında. yanlış hatırlamıyorsam serinin 5 sezonun halihazırda planlanmış olduğu söyleniyordu. eğer böyle devam ederse plotu olarak sürekli ilerleyen diziler arasında harika bir yere gelebilir.

1. sezona göre 2. sezonda cinsel ögeler daha arka planda. dediğim gibi 1. sezonda karakterlere ve birbirleri arasındaki ilişkilere yoğunlaşıldığı için seks sahnelerinin fazla olması o kadar da garip değildi. 2. sezonda ise konuya daha çok odaklanıldığı için, gereksiz seks sahneleri yok. belki de bunun bir başka sebebi dizinin ilk sezonundaki seks sahnelerinin bazı fanlar tarafından gereksiz olarak için çokça eleştiri almasıdır.

ikinci sezonda whispers karakteri de çok gelişti bana kalırsa. birinci sezonda en korkunç kişi olarak gösterilen ve arkasında neden bu kadar büyük bir destek olduğu belli olmayan acayip bir karakterdi. whisperslı kısımlar pek de hoşuma gitmemişti açıkçası. ancak ikinci sezonda bu kadaktere de geniş bir background yaratılmış, çalıştığı organizasyon ön plana çıkarılmış.

sonuç olarak her yönden kendini geliştirmeyi başarmış bir dizi ve ikinci sezonu daha da iyisini başarmış.
kesinlikle izlediğim en başarılı dizilerden biriydi. herkese tavsiye ederim. eğer referans istiyorsanız wachowski kardeşlerin yönettiğini belirtmek isterim.
ayrıca max riemelt'e selamlar.
severel takip edilen dizi listelerinde olması gereken bir dizidir.

2.sezonun ardından yayından kaldırılmıştır.

fakat netflix izleyici baskısı ile 3 saatlik özel bir bölüm ile final yapacağını açıklamıştır.
cinselliği fazla ön plana çıkarmış, homofobiye karşı olalım derken homosempati oluşturmaya çalışmış -ki bence antipati oluşturuyorlar- bir netflix dizisi. konusu karakterleri onlar yorumcuların işi ben izlerken zevk aldım mı derseniz bir erkek olarak cinsel sahneleri ileri sardım. akışı çok yavaş buldum ama beğendim.
reklamlarını görerek acilen başlamam gerektiğini düşündüğüm dizidir.
her görüşümde bir kez daha izlenecekler listeme ekleyip, bir kez daha izlemediğim dizi. konusunu her seferinde daha bir merak ettim açıkçası, biraz araştırmam sonucu 8 insan ve bu 8 insan arasında değişik bağların olmasını anlatan, konu alan dizi. an itibariyle bir kez daha izlenilecekler listeme ekliyorum.
Güven Sözlük