sanat

faruk nafiz çamlıbel'in şiiri
"sen raksına dalarken için titrer derinden
çiçekli bir sahnede bir beyaz kelebeğin
bizim de kalbimizi kımıldatır derinden
toprağa diz vuruşu dağ gibi bir zeybeğin"
kendisi için mi? yoksa toplum için mi olduğu bir türlü netlik kazanmayan hayattaki en önemli şeylerden biri.
insan için anlam arayışıdır. kaybedilen anlamın yerini doldurmaya çalışmaktır. vahşi doğadan ayrılmamızla birlikte yavaş yavaş gelişmiş, o da bizim gibi evrilmiş ve olmazsa olmazlarımız arasına girmiştir. hayvanlardan ayıran özelliklerimizden de biridir.
bütün idealler, "en yüksekteki, en uçtaki ve en iyi"nin payından
insanlara dağıtılmıştır.
bütün insanlara sunulabilecek en güzel hediye de en yükseğin, en
uçtakinin ve en iyinin doruklarında gezinmek olabilir.
karşılığında, yalnızca "düşünce teşekkür eder."
kendisi uğruna yaratılan eserlerin en iyileri, en güzelleri yaratanın kendisi için yaratma çabasına girişmesi sonucu meydana gelmiştir. kısacası, sanat, sanatçı içindir denebilir.
insan ruhuna en iyi gelen şey. hayatınıza estetik katan her şey sanattan geliyor ve sanatla besleniyor. insanda duygu var olduğu sürece sanat da var olacaktır.
insan sanat ile öz benliğine ve bilinçaltına değebilmektedir. ihtirasların, baskıların, yasakların sembolleşerek egoyla dışavurumudur. sanat böyleyken onu en iyi kavrayan, alışkanlıkların denetiminden uzak olan sürrealizm olsa gerek. beynin alısına baskı yaparak ikinci üçüncü boyutlar doğurmasını sağlar böylece düşsel dünyamızla tanışırız. bu estetik algı, teknolojinin getirdiği açlığı ve ruhi boşluğu bir nebze de olsa iyileştiriyor ve dinginleştiriyor.
sanat hangi dalda olursa olsun insana zerafet katan bir varlık. müzik enstrümanı çalan insan ile çalmayan insan, kısa öyküler yazan insan ile yazmayan insan vb. arasında zariflik anlamında farklar mevcuttur. bunun yanında sanat ile uğraşmak insanı hayatın stresli yanlarına karşı dayanıklı hale getirir. sanat hayata yönelik farklı bakış açıları geliştirmemizi sağlar. sanat sayesinde hayattan ilham alıp yine hayata ilham veririz.
Güven Sözlük