sabah uyanıldığında ağızda oluşan bok tadı

bu sabah çaresini bulduğum iğrenç durum. sabah uyandığınızda bir çay bardağı ayran içiyorsunuz ve dilinize format atılıyor.
yaman mucitmişsin delikanlı.

bir bardak su ile giderilebilecek ve sizi zıpkın gibi yapacak bir başka yöntem de mevcuttur.
gece yatmadan önce listerine ile gargara yapıp yatarsanız, sabah kalktığınızda ağzınızda kötü koku olmayacaktır. ayrıca kahvaltıdan sonra da bu işlemi uygulayın. böylece gün içinde ağız kokusu olmayacaktır.
sigarayi birakinca olusmayan tattir.
sigara içen insanlarda daha çok görülen bir durumdur. ağız bakımının yetersizliğinden beslenme düzenine kadar birçok nedeni vardır. ağzınızı çamaşır suyuyla yıkasanız dahi o tat kaybolmayabilir.en iyisi zengin ayaklarına yatın evden çıkmadan 2 yeşil zeytin bir yudum portakal suyu en iyi yöntemdir kanımca
bokun tadını bilmediğimden kıyas yapamayacağım başlık.
gece tatlı yiyip yatmayı seven biri olarak diş fırçalamaya üşendiğinizde çözümü naneli şekerlerde bulabilirsiniz.
çürük varsa eğer (ki genellikle vardır) veya diş eti rahatsızlığı varsa, geçici çözümlerle uğraşmak yerine dişçiye gidip rekteve ettirmek en verimli çözümdür kanımca.
bir önceki gece (viski harici) aşırı alkol alınmıştır. test edilmiştir.
herhangi bir nedenden ağzınız açık uyuyorsanız olabilecek durum. burnunuzda et, dişinizde çürük ya da diş taşı en büyük etkenleridir. ha tabi bir de günde iki kere dişiniz fırçalayıverin.
genelde diş fırçalamaya üşenen insancıkların yaşadıkları sorunlar silsilesinin başlangıö aşaması.
diş yapısında çürük varsa başa gelebilecek hadise
ağız hijyeninin kötü olduğunu gösterir. bahsedilen konu anaerobik bakterilerin neden olduğu kokudur ve evet gerçekten bokta da aynı özellikteki bakteriler vardır. tad duyusu da kokuyla tamamlanan bir duyudur. o yüzden var olan bir antitedir bu tad. aynı zamanda diş taşları da diş eti kanamasına sebep olarak ağzı kan kokutur ve bu kan da bakteriler tarafından işlenerek benzer bi tad bırakır.

öneriler: bir diş hekimi muayenesinden geçiniz, diş ipi kullanınız ve günde en az 2 kere dişlerinizi fırçalayınız. diş fırçalamayı diş hekiminizden öğrenininz. çünkü doğrusunu bilmiyorsunuz.
sigaradan kaynaklı olanı ceset gibi kokar.
sakin bu kokuyu gecirmek icin gunde defalarca agzinizi (bkz:listerine) gibi agir kimyasallarla calkalayip florasini bozmayin. gece dis fircalayip yatilarak azaltilabilecek sorundur kendisi.
etrafa da rahatsızlık veren lakin ağız bakımı yapılarak kurtulunabilecek koku.
üçer harfliler ağzınıza sışmış da olabilir.

(bkz:bok da çıkabilir güvenmiyorum)
sabah ve akşam dişini düzenli fırçalar isen . arasıra da listerin tarzı şeyler kullanırsan hiç bir şey kalmaz.
ha sigarayı bırakırsan daha daha etkili olur.
muhtemelen akşam uyumadan önce dişlerin fırçalanmamasından kaynaklı oluşan durumdur. ayrıca gece kahve veya sigara içilmişse normaldir.
düzenli dil fırçalamak,bakterileri minimuma indireceğinden,ağız kokusunu da minimuma indirecektir
  • /
  • 2
Güven Sözlük