rakı

sıcak şarap sevdalısı biri olarak özellikle kışın gelir kokusu burnuma. bir kaç kere evin altını üstüne getirdim yine de bulamadım kokunun nereden geldiğini. yani şayet alkole karşı kör kütük nefretiniz yoksa çeker canınız. sevmeseniz de çeker öyle bir meret.
türk gıda kodeksi distile alkollü içkiler tebliği'ne göre rakı, yalnızca suma veya tarımsal kökenli etil alkol ile karıştırılmış sumanın, 5000 litre veya daha küçük hacimli geleneksel bakır imbiklerde, türkiye'de yetişen anason tohumu (pimpinella anisum) ile distile edilmesiyle sadece türkiye’de üretilen distile alkollü içkidir.

not: rakıyı aşırı derecede seven bir tanıdığınıza erdir zat, fügen basmacı ve çağatay anadol tarafından yazılan "rakı ansiklopedisi" adlı kitabı hediye etmenizi tavsiye ederim. zaten rakıyı kendisi alıyordur siz de kitabını alın.
keskin bir kokuya sahip alkollü içki.

kimisi sever, kimisi nefret eder anasonun kokusundan.

biraz nazlı içkidir rakı. meze ister, sohbet ister, şarkı ister, türkü ister.
efkar da ister ki yoksa bile efkarlandırır seni.

markasına göre %40 - %50 alkol oranına sahiptir. şakaya gelmez, şakası yoktur.
"rakı ne olum, bi dikişte bi şişeyi bitiririm ehehe" diyen arkadaşlara tavsiyem şudur ki; acil bölümü bulunan hastanelere yakın durun.
akan sulari durduran icki.

bütün ickiler arasinda gerek adabi gerek icen kisi profili ile cok ayri bir yeri vardi. bakmayin simdi bira gibi coluk cocugun dilinde dolanan bir icki olduguna.

raki, kaliteli sofralarda; nezih insanlarin; tadina doyulmaz muhabbeti esliginde icilen bir ickidir.
bedava olsa dahi yılda bir kere ve iki kadehten fazla içemediğim içki.
ilk denediğimde hem kokusundan hem tadından nefret etmiştim. ki çoğu kişi de böyle düşünmüştür bence. ancak sonraları alışınca favori içkim haline geldi. keşke bu kadar pahalı olmasa.
damıtılırak yapılan içkilerdendir. anadolu kültürü ile uyumluluğu bilinir. genellikle adabı vardır rakı içmenin diyerek işi mizaha vurulur.
türklerin yerelleşmiş milli içkisidir. herkes içemez. ağırdır. adabı vardır. şaka şaka. için geçin. alkolun adabı falan olmaz.
çeşitli markalar altında üretilmektedir. en iyisi tekirdağ yaş üzüm rakısıdır.
Güven Sözlük