quis custodiet ipsos custodes

latince harika bir dil. sanırım hayatımızda çok fazlasıyla cevap olmasına rağmen yeterince soru yok. ama işte latince de tek bir soruyla yüzlerce kavram denizinde yüzebiliyorsunuz. derinlikte boğlumuyorsunuz, yorucu olsa da yüzüyorsunuz.

quis custodiet ipsos custodes? sorusu kabaca ve ironik bir çeviriyle ''kurtarıcılarımızdan bizi kim kurtaracak aq'' demektir. ama işte ileriye yüreyecek uluslar için daha da düşündürecek kavramlar vardır içinde.

- sorguculari kim sorgulayacak?

- yoneticileri kim yonetecek?

- kurtaricilardan kim kurtaracak?

- telefonlarimizi dinleyenleri kim dinleyecek?

- gozetleyenleri kim gozetleyecek?

-ozgurlukleri sinirlama yetkisine sahip olanlarin ozgurlukleri sinirlama ozgurluklerini kim sinirlayacak?

- harcamalarimizin hesabini sormaya yetkili olanlarin harcamalarinin hesabini kim soracak?

- yasalara uygunlugumuzu denetleyenlerin yasalara uygunlugunu kim denetleyecek?

- ozgurlukleri kotuye kullananlari engelleme yetkisine sahip olanlarin, yetkilerini kotuye kullanmalarina kim engel olacak?

gençler hatırlamaz ama 2002 yılında da devletin bir nev-i çivisi çıkmıştı. akp'nin o yıl kazandığı seçimde meşruiyet açısından baya sorgulanması gereken bir seçimdi. yüzde on baraj dolayısıyla akp yüzde 34 oy almasına rağmen meclisin yüzde yetmişini elde etmişti. suç ortağı chp ise geri kalan artıkları. ama baykal parti içi muhaliflerin eline vermişti. biz herşeyi o gün kaybettik sanırım. artıklarla davullar çalan bir ana muhalefet lideri bu korkunç tablo ile ilgili hiç bir itraz geliştirmemiş, aksine erdoğan'ı başbakan yapmayı bir demokrasi şovalyeliği olarak yutturmuştu.
şunu da söylemem lazım ki, akp uzun yıllar bu ülkeyi hiç bir partinin yönetmediği kadar iyi yönetti. ama işte zaten sorun tam olarak burada. bir partinin bir ülkeyi uzun yıllar yönetmesindedir. patalojik olarak bile bir çıldırış halini alır partilerde ve insanlarda bu hal.

birgün iktidar elbette el değiştirecek. o gün ince mi gelir, meral mi gider, demirtaş mı kazanır sorusundan daha önemli bir soru vardır ki o da tabii ki ''quis custodiet ipsos custodes'' tir.