nümeroloji

en büyük sözde(sahte) bilim dallarından bir tanesinin adıdır. özellikle kutsal kitaplar üzerinde yapılan matematiksel çalışma ile kitabın muhteşemliği konusunda sözde deliller sunmak için kullanılır. insanları kandırmanın sayılar ile gerçekleştirilen türlerinden birisidir. sayılar ile oynamasını bilen herhangi birisinin rahatlıkla yapabileceği br aldatmaca olan bu sözde bilim( bilim kelimesiyle aynı satırda kullanırken bile rahatsız oldum) birçok insanı etkilemeyi başarmış bazılarını da zengin etmiştir.
yanlış hatırlamıyorsam bundan yaklaşık 12-13 yıl önce, ömer çelakıl isimli bir kişi program program dolaşıyordu, işte rakamlar toplanıyor , çarpılıyor bilmem ne falan sonuç? kutsal kitabın hikmeti, mükemmelliği.

öncelikle inanç sahibi bir insan (hangi inanç olursa olsun) hiçbir zaman inanmak için mucize veyahut kanıt beklemez.
o zaten inanmıştır ve inancını kendine yaşar.

konuya dönecek olursak ömer çelakıl ve onun türevi insanlar bu teknikle baya baya ekmek yedi ve para kazandılar. programlarda sunucuların ağzı açık kaldı (belki taktiktir bilemem), üzerine bildiğin tartışmalar yapıldı, fikirler çarpıştırıldı.

bizim gibi şark kafasına sahip ülkelerde bu konulardan her zaman ekmek yiyen çıkar. seviyoruz gizemli şeyleri, entrikayı, kavgayı.
bu konulardan dizi, film yapar para kazanırsın bu coğrafyada.
islamda ebced hesabı vardır. hz. ali'nin ilmi olarak belirtilir. pisagor'un "herşey matematiktir" düşüncesinin islami bakış açısıdır.
Güven Sözlük