milliyetçi hareket partisi

9 şubat 1969 yılında alparslan türkeş tarafından kurulan türk-islam ülküsünü benimsemiş türk siyasal partisidir.
tarihçesi isminden menkul olmayan, türk - islam temelleri etrafında şekillendirilmiş bir ideolojiyi temsil eden, günümüzde devlet bahçeli tarafından yönetilen siyasal parti.

tarihçesinin isminden menkul olmaması durumu, türk siyasal hayatı hakkında geniş kitlelerin ilgisini çekmemiş dönemlerde gerçekleşen olayları kastetmektedir. bir başka deyişle, tam olarak anlatılabilmesi için kuruluşuna giden sürecin 1950 civarından başlanarak ele alınması gereklidir.

süreç başlangıcı olarak 1948 - millet partisi' nin alınması mümkündür. partinin ömrü genel başkanlık görevini yapmış olan meraşal fevzi çakmak' ın cenazesinde yaşananlar nedeniyle kısa sürmüştür. 1954 senesinde devam niteliğinde cumhuriyetçi millet partisi kurulmuş, ancak bu parti de 4 sene etkinlik gösterebilmiştir. kurucuları arasında osman bölükbaşı, ahmet tahtakılıç, hasan koçdemir, enis akaygen ve suphi batur yer almaktadır. parti 1958 senesinde türkiye köylü partisi ile birleşerek cmkp / cumhuriyetçi köylü millet partisi ismini almıştır.

cmkp kurucuları arasında yine osman bölükbaşı, ahmet tahtakılıç, hasan koçdemir, enis akaygen ve suphi batur yer almaktadır.

1965 senesinde on dörtler ile alparslan türkeş' in bu partiye iştiraki yeni bir dönüşümü tetiklemiştir.

emekli bir albay olan ve 60 ihtilali sürecinde yer alan türkeş kısa sürede genel başkanlığa gelmiş, 1969 senesinde adana genel kongresi' nde gerçekleşen milliyetçi hareket partisi' ne dönüşümün başını çekmiştir.
kurulduğu ülküden sapmış ve saçma hareketler sergileyen, genel başkanı devlet bahçeli olan siyasi parti.
Güven Sözlük