mars

güneş sisteminin 4. gezegenidir. aynı zamanda dünyamıza en yakın gezegendir (227.94 milyon km). yüzeyinde çok miktarda bulunan demir oksit nedeniyle kırmızı bir görünümdedir ve "kızıl gezegen" olarak da adlandırılır. tamamiyle ölü bir gezegendir. üzerinde hiçbir tektonik veya volkanik aktivite bulunmamaktadır. fakat birçok volkan, kanyon, basen içeren mars, jeolojik geçmişi boyunca aktifti. tüm güneş sisteminde şimdiye kadar bilinen en büyük dağ ve volkan mars'ta bulunmaktadır. ismi olympus olan bu kalkan türü volkan yaklaşık 24 km yüksekliğinde bir devdir. daha kolay anlaşılması için dünyamızdan örnek verelim. dünyanın en büyük yükseltisi olan everest dağını ve deniz seviyesinden en derinde bulunan nokta olan mariana çukurunu üst üste koyun bir olympus dağı kadar olmaz. mars'ın kuzey yarım küresi devasa bir basendir. bu bölgenin geçmişte büyük bir okyanusa ev sahipliği yapmış olduğu düşünülse de, geçmişte büyük bir meteorun bu bölgeye çarpıp kabuğu incelttiği ve dev bir basen oluşturduğu da teoriler arasındadır.
tavlada bir oyuncunun rakibi hiç taş toplamadan kendi taşlarını toplayıp bitirdiğinde verilen isim.
mars yapan oyuncu iki sayı kazanır.
mars olmak ya da mars etmek olarak da dilimize girmişliği vardır. yerleşik kültürümüzde bir deyim olarak kullanılmaktadır. envai çeşit spor dalında da madara olup erkenden kaybedince mars oluyorsun işte.
güneşe yakınlık olarak 4. gezegen olup merkür, venüs ve dünya ile birlikte iç gezegenleri oluşturur. kuiper kuşağının iç kısmındadır, zaten bu yüzden iç gezegenlerdendir. kayalık bir gezegendir. yüzeyinde bolca demir bulunur ve paslıdır. dünya dışında sıvı halde su bulunduğu tahminden öte gözle görülüp kanıtlanan tek gezegendir.

(bkz:kuiper kuşağı)
Güven Sözlük