kuzey kore

doğu asya'da bulunan 1948'de kurulmuş bir devlet.

ismi resmi olarak "kore demokratik halk cumhuriyeti" olsa da, yönetim şekli komünizm'dir. 25 milyonluk nüfusu ile dünyanın önemli nükleer güçlerine sahip bu ülke, gerek televizyon kanallarında, gerekse sosyal medya gibi platformlarda sık sık gündem olmuştur. hakkında yayınlanan bir çok haber ve bilginin doğruluk payı bilinmese de, bu ülkenin gerçekten farklı bir atmosferi ve yapısı olduğu yadsınamaz bir gerçektir. kuzey kore'de yaşam oldukça sınırlıdır ve bireyler için ciddi derecede teknolojik imkansızlıklar mevcuttur.

her ne kadar bir çok ülkede azınlık bir grup kendisini komünist olarak nitelendirse de, ülke nüfusuna oranla bu sayı çok düşüktür. liberal veya kapitalist düzende yaşamaya alışmış insanlar, mülkiyetin tamamen devlete ait olduğu bir düzende oldukça zorlanırlar. yani üniversitelerde "isyan, devrim, özgürlük" diye naralar atan tiplerin burada yaşayabilmesi mümkün değildir. gıda maddelerinden giyime, barınma ihtiyaçlarından iş seçimine kadar bir çok karar sizin yerinize devlet tarafından verilir ve bu duruma kuzey kore'de itiraz etme hakkınız yoktur. bizim gibi ürün bolluğu içerisinde kaybolan insanların, kuzey kore'de kısıtlı ürün ve yaşamdan dolayı depresyona girmesi muhtemel.

farklı kültürler ile tanışmak, tatile gitmek, diğer ülkelerdeki mimariyi ve sosyolojik ortamı merak eden bir insanım diyorsanız, kuzey kore'de asla kendinizi bulamazsınız. bu ülkede sıradan bir vatandaşın yurt dışına çıkması imkansız gibi birşey. bazı kuzey kore'li vatandaşlar bu durumdan dolayı pek çok kez kaçmayı denemekte, bazıları başarmakta fakat bazıları ne yazik ki başaramamaktadır. bununla birlikte ülkeden kaçmak istemenin cezası net bir şekilde ölümdür. kuzey kore'nin tek ticaret yaptığı ülke çin halk cumhuriyeti olduğu için, gerekli görüldüğünüz takdirde çin'e gidebilirsiniz ancak, kuzey kore'den çok da farklı bir senaryo ile karşılaşmayacaksınız.

bu ülkede halkının %75'i inançsız (ateist) olarak tanımlanmaktadır. ve devlet tarafından herhangi bir dini inanca inandığınız fark edildiği takdirde, başınıza ciddi işler almanız mümkündür. eğer inançlı biriyseniz, bu ülkede yine hayatınızın büyük bir bölmünü endişe ve paranoya içerisinde geçireceksiniz demektir. dahası, kuzey kore devlet başkanları halk tarafından "tanrı" niteliğinde görülmektedir. doğduğundan beri özgürlük kısıtlamaları ve diktatörlük ile yönetilen insanların başkanlarına bu kadar aşık olmalarına şaşırmamak ve yadırgamamak gerekir. çünkü bu insanlar hayatlarında kuzey kore'den başka bir devletin neye benzediği hakkında en ufak bir fikirler yok, var olan tüm fikirleri de yanlıştır.

kuzey kore'de internet ile global ölçekte surf yapabilmeniz mümkün değildir. buradaki insanların çoğunluğunun internetten haberleri dahi yoktur, haberi olanlarsa kuzey kore için memurluk yapan ve devlet işleri için kullanılan yerel internet ağını kullanmaktadır. bu yerel internet ağını da yanlış anlamamak gerekir, burada sosyal medya, facebook, video film siteleri gibi platformlar yoktur. sadece kamu işleri için kullanılması gereken yerel bağlantılardan söz ediyoruz.

burada asla istediğiniz bir yazarı ya da eseri okumanız mümkün değildir. ülkede yer alan tüm kitaplar parti yönetimi tarafından basılır ve bunların büyük bir çoğunluğu kendi propaganlarını yapmaktadır. aynı şekilde televizyon da sadece partinin yönetimindedir. ülkedeki kanallar sadece devlete aittir ve buradan da çoğunlukla parti propaganları yapılmaktadır. film konusuna gelecek olursak, bu konuyu tek bir örnekle özetlemek mümkün; sadece hollywood filmi izlediği için bir kadın kuzey kore'de idam edilmiştir.

kısacası bu ülkede, bireysel özgürlükler ve insan hakları ihlâlleri rekor seviyededir. 21. yüzyılda dahi insanlığın yüz karası denebilecek böylesi devletlerin varlığı bile içerisinde bulunduğumuz dünyanın güvenilirlik hassasiyetini gözler önüne sermekte.
kore demokratik halk cumhûriyeti , kuzey kore adlarıyla bilinen ülkedir .
yönetim biçmi kim sung il in düşüncesi olan juche dir . ( bir çeşit sosyalizm)
kim sung il den sonra kim jong il ve ondan sonra da kim jong un devletin başına gelmiştir.
rusyanın sınır komşusudur zaten 3 ülkeyle sınırı vardır bunların birisiyle hem kardeş hem düşmandır düşman olduğu komşusu güney kore diğer komşusu ise çindir.
amerika birleşik devletleri'nin işine gelen komünist canavar.
daima insanları korkutacak bir canavarın varlığı ve züper özgürlükçü, bireyci, hümanist abd'nin şefkatli ve kurtarıcı tiyatrosu. yıl 2017 ve senaryo aynı.
ısminin icinde 'demokratik' kelimesinin gecmesi trajikomik bir tezattir.
amerikaya kafa tutmasıyla bilinen bu cesaretini araştırmak istediğim kısıtlamalar ülkesi
Güven Sözlük