kitap okumak

kitap okumak kimilerine göre insana farklı düşünce tarzları aşılayan, ufkunu genişleten, keşif dolu bir eylemdir.
kimilerine göre ise sıkıcı, gereksiz bir eylemdir.
bu iki kutbun birleşeceği tek nokta sanıyorum ki kitabın insanlara bir şeyler öğrettiğidir.
bir başkasının hayatını yaşama imkanı bulmak demek.
insanları asosyalleştirdiğini düşündüğüm bir aktivitedir.
insanın ruhunu aydınlatan bir süreç. özellikle kaliteli, içeriği güçlü bir kitap okuyup bitirdiğinizde okumanın önemini daha iyi anlıyorsunuz.

bir ülkenin gelişmesi toplumsal olduğu kadar bireysel bir çabadır da. kendimizi okuyarak, araştırarak geliştirdikce bireysel aydınlanmayı sağlamış oluruz ancak.
insan bir karanlıksa onu aydınlatan şey akıldır. aklı zeka ile harmanlayıp bilgilenmek, deneyimlenmek insana özgü bir faaliyettir. insanın, toplumsal yapıda aldığı eğitim dış disipliner bir biçim içermektedir. dış disiplin biçiminden, iç disiplinle kitap okumaya yönelirse o insan "homo deus" olma yolunda ilerler.
beyin ve karakter açısındañ önemli bir aktivitedir. kişinin gelişimine çok büyük faydası vardir. kafa dağıtmak için birebir olan aktivitedir.
insanın gelişiminde en büyük rol oynayan faktördür kitap okumak.
hayata bakış açınızı değiştirir, sizi bir şeyleri sorgulamaya iter. ufkunuzu arttırır. okumayanlara acıyarak bakıyorum ne yazık ki..
kitap okumak, okuduğu kitabın türü ne olursa olsun bireyin kelime haznesine ve kelimeleri sosyal yaşamında karşılaştığı her türlü durumda etkin kullanabilme yeteneğine katkı sağlayan bir aktivitedir.
klasikler, felsefi içerik bazlı, bilimsel, bazı önemli şahısların otobiyografileri/biyografileri haricinde kitap okuyan biri değilim. son dönem dijital yazarlarının piyasaya çokca 'garbage' içerik bıraktığı kanısındayım. fantastik tarzların ne kadar büyük bir kitlesini olduğunu bilsemde bana en saçma gelenlerdendirler kendileri. silmarillion tadındaki dayanaklı yapıya sahip olanları tabi kenara ayırıyorum.
özetle size bi görüş bi bilgi katacağını düşündüğünüz kitapların okuyun "albayım", aşk hede hüdüleri değil.
ancak anlayarak ve okuduğunun farkında olarak okunduğunda insanın en derinlerinde yatan cevherleri parlatır kitap okumak. anlamadan ve farkından olmadan yapılan her okuma sadece vakit israfıdır gereksizdir.
insanı olumlu yönde değiştirir kitap okumak.

kendimden örnek vereyim. kısa bir süre önce martin eden isimli kitabı okuyordum. martin edenin sürekli çalışması, yazılar yazması, kitaplar okuması resmen bana ilham kaynağı oldu. o çalıştıkça, yazdıkça, okudukça ben de çalıştım, okudum. ama yazamadım, o yetenek yok henüz...

olumlu yönlerden bir tanesi de imla kurallarıdır. öğrenirsiniz. ancak -de -da eklerini ne zaman ayrı yazacaklarını bilmeyen insanlardan da nefret edersiniz. bana kalırsa tek olumsuz tarafı bu.

bir de kelime hazineniz genişler. konuşurken daha düzgün cümleler kurmaya başlarsınız. anlaşılır olursunuz.
günde 30dk-1 saaat zaman ayrılması gereken bir eylem. ama o kadar üşengeciz ki bunu bile yapamıyoruz...
Güven Sözlük