ismet inönü

batı ordusu komutanı, milli şef. 1 nisan 1921'de mustafa kemal'in ismet paşa'ya gönderdiği mektuptan bir bölüm "siz orada yalnız düşmanı değil, milletin makûs talihini de yendiniz, istilâ altındaki bedbaht topraklarımızla beraber bütün vatan, bugün en uzak noktalarına kadar zaferinizi kutluyor. düşmanın hırs-ı istilâsı azim ve hamiyetinizin yalçın kayalarına başını çarparak hurdahaş oldu."
hüseyin nihal atsızın z vitamini kitabında adı geçen beyefendi . cumhuriyetimizin kuruluşunda da gelişmesinde de büyük katkılar sağlamıştır
türkiye cumhuriyeti tarihinde çok önemli bir yeri vardır. her siyasetçi gibi doğrusu da yanlışı da vardır ancak sadece ülkeyi bir savaşa sürüklememe konusundaki azmi ve kararlılığı için kendisine saygı duyulması gerekir. atatürk'e söyleyemedikleri şeyleri ismet inönü üzerinden söyledikleri gibi de bir gerçek vardır. gerçi son dönemde mustafa kemal atatürk hakkında söyledikleri iğrenç lafları da biliyoruz. sonuç olarak yaşa mustafa kemal paşa yaşa!
üzerindeki ihtilaf atatürk ve recep tayyip erdoğan üzerindeki ihtilaftan daha derin, daha sarsıcı, daha keskin ve daha kesindir. iyi bir askerdir.
kendi siyaset döneminde atatürk'ü kullanmayan tek siyasetçidir.
1968 olaylarını güzel yorumlamış komutandır. okul çağındaki insanlar dünyanın bütün meselelerini halledicekler. geriye bir tek mesele kalıcak o da öğrenme. derse girmeyecekler boykot yapacaklar ve arkadaşları girerse ona mani olucaklar. nasıl şey bu ? demiştir. almanya ve fransizcayi okul yıllarında öğrenmiş. ingilizceyi ise başbakanlık zamanında özel ders alarak öğrenmiştir.
nam'ı diğer; ikinci adam :)
salih bozok'un anılarına göre bir gün atatürk'ün "seni mahvederim ismet!" diye azarladığı. mektepli osmanlı subaylarından, türk ordusunun ilk paşalarından ve cumhuriyetin ilk başbakanlarındandır. aynı zamanda kurtuluş savaşı dönemindeki batı cephesi kumandanıdır.
Güven Sözlük