ırkçılık

21. yüzyılda da devam eden bulaşıcı hastalık. ayrıca en tehlikelisi de, ırkçılığı bilimsel araştırmalar ile temellendirmeye çalışan akademisyenlerdir. örneğin avrupa'lıların zeka olarak, ortadoğulu ya da afrikalılara göre daha iyi üstün olduğunu bilimsel olarak ispat etmeye çalışanlardır bunlar. ancak hiçbir "aklı başında" evrimsel biyolog ya da genetik bilimcinin ırkçı olduğuna rastlamadık çok şükür.
ırkçılık kendini sevmemektir ya da kendini çok sevmektir.iki türlü de kendini insan olarak görmemektir.kendini insan olarak görmeyen kişi başkalarının ondan daha insan olmasını kabullenememektedir.
kapitalizm sisteminin, emeğin ucuzlaması ve yeninden üretimi için kullandığı bir kavramdır. tıpkı cinsiyetçilik gibi.

ırkçılık, toplumda ikinci sınıf bireylerin ortaya çıkarılmasını ve buna bağlı olarak düşük ücretlerle bunların çalıştırılabilmesini beraberinde getirir. ırkçılığı besledikçe emeğin yeniden üretimini de sağlamış olursunuz. böylece sistemin en büyük sorunlarından biri çözülmüş olur.

ancak ırkçılığı beslerken diğer taraftan bu yarattığınız ikinci sınıf insanların sistemin içinde kalmasını sağlamanız gerekir. bunun için de: (bkz:evrenselcilik)
"senin rengin kara, benden ayrı mekanlarda yaşa, içime girme bulunduğum mekanlarda olma" ırkçılığına göre, "sen benimle birlikte yaşayacaksın ama kendi değerlerini unutup benim değerlerimle yaşayacaksın" ırkçılığı çok daha ağır, yıkıcı bir ırkçılıktır.
Güven Sözlük