ilber ortaylı

türk tarihi denilince akıllara ilk gelen isim olan halil inalcık'ın öğrencisi ve bizlere bıraktığı bir miras olan ilber ortaylı günümüz türkiye'sinin tartışmasız en büyük tarihçisidir. bilge tavırları ve kibar bir dille aşağılıyan eleştirileri ile yerden göğe kadar haklı olan ilber hocamız da sahip çıkılması gereken bir başka değerimizdir.
türk tarihinin ondan öğrenilmesi gereken tarihçi abimiz.
türk tarih profesörü.

kırım tatarı bir ailenin çocuğu olarak 1947 senesinde bregenz, avusturya`da bulunan bir göçmen kampında dünyaya gelmiştir. ankara ve istanbul' daki okullarda temel öğrenimini alan ortaylı, ankara üniversitesi siyasal bilimler ve dtcf bünyesinde yüksek öğrenimini tamamladı. akademik çalışmalarını viyana üniversitesi' nde oryantalizm ve slavizm üzerine devam ettirdi.

yüksek lisans öğrenimini chicago üniversitesi' nde doktora çalışmasını ise ankara üniversitesi' nde tamamlayan ortaylı, yüksek lisans öğreniminde tanıştığı halil inalcık ile sonraki senelerde de çalışmalar yürütmüş, inalcık' ın ve daha önemlisi çalışmalarının daha geniş bir kitleye erişmesine katkı sağlamıştır.

avrupa ve rusya okullarında misafir öğretim üyeliği yapmış, türkiye' de galatasaray ve bilkent üniversitelerinde tarih dersi vermiştir. topkapı müzesi müdürlüğü görevini yürütmüş, sayısız proje ve görevde katkı sunmuştur. pek çok ülkede ve pek çok konuda konferans veren, makale ve kitap yayınlayan ortaylı; günümüz türkiyesi için tarihi sevdiren, tarih merakı uyandıran, halka bilgi sunan, pratik düşünen ve çözümleyen bir kişilik olarak kabul görmüştür.

hakkında resmiyet içeren beyanların yanında, huysuz ve umursamaz görünüşlü tonton olduğu gerçeği de bulunmaktadır. insanı bilgisiyle ürkütüp hazır ola sokmakta da kahkaha attırmakta da hiç zorlanmaz.
bilgili,entellektüel,görmüş geçirmiş ama karşıdaki kişinin sözünü kesmede ilk üçe oynar.
göçmen kampında doğduğunu duyunca şok oldum. demek ki halay insanı bir yere götüremesede bilgi her yere götürüyor :)
komünistleri sevmez. stalin'den nefret eder. herhalde bu nefretin sebebi, o dönem stalin'in kırım tatarlarını sürgüne göndermesi sebebiyle, anne babasının avrupa'ya kaçması ve kendisinin avusturya'da bir mülteci kampında doğmasından kaynaklı. nitekim stalin'e bir oturumda "cahil bir gürcü" demişliği vardır.
türkiye'nin sayılı entellektüel insanlarındandır.