hannibal barca

klasik çağda yaşamış, o dönemki roma cumhuriyetine kan kusturmuş, afrika'nın aslanı, alplerin fatihi, büyük lider ve kumandandır. deniz ticaretiyle nam salmış, geniş toprakları ve kolonileri barındıran büyük kartaca devletinin kumandanıdır. hannibal imkansız denen şeyi başarmış, çok zaiyat verse de kış mevsiminde alpleri geçmiş ve italya'yı kuzeyden başlayarak işgal etmiştir. roma'yı birkaç savaşta inanılmaz taktiklerle mahvetmiştir ve roma'yı yıkılma eşiğine getirmiştir. fakat işgal sırasında kartaca senatosundan yeterli desteği alamamıştır ve ordusu gün geçtikçe güç kaybetmiştir. geçen bu zaman içerisinde roma'nın eli armut toplamamış, roma şehrine girmeyen hannibal çaresizce destek beklerken, onlar toparlanmayı, silkinmeyi bilmişlerdir.

hannibal'le yapılan savaşlarda onu çok iyi izleyip, çözen roma'nın parlak komutanlarından publius cornelius scipio, toparlanmış roma ordusunu alıp, sürpriz bir şekilde kartaca'nın ispanya topraklarına saldırmıştır. scipio o kadar kısa sürede o kadar net zaferler almıştır ki bir anda kendisini kartaca şehri yakınlarına bulmuştur. hannibal'i desteklemeyen şerefsiz kartaca senatosu götleri sıkışınca, hannibal'e yalvarıp ondan yardım isterler. hannibal başka çare yok deyip afrika'ya döner ve zama bölgesinde scipio ile karşılaşır.

scipio, hannibal'den öğrendiği taktiklerle hannibal'i savaş alanında süpürmüştür ve ona ilk mağlubiyetini tattırmıştır. yani bir nevi hannibal kendisine yenilmiştir. scipio roma'da bir kahraman olarak karşılanmıştır ve ona "africanus" ünvanı verilmiştir. hannibal savaştan sonra ortadan kaybolmuştur. sonraki yıllarda da senato ve yönetim içerisindeki entrikalar sonucu scipio da kahramanken birden vatan hainliği suçlamalarıyla karşı karşıya kalmış ve itibarı yerle bir edilmiştir. acılar içerisinde, memleketine ağız dolusu küfürler ederek ölmüştür zavallı scipio.

hannibal yıllar sonra anadolu'da ortaya çıkmıştır. zama'daki hüsrandan sonra anadolu'da güçü bir devlet olan selevkos imparatorluğuna sığınmış ve orada imparator antiokos'un baş danışmanı olmuştur. bir dönem burda danışmanlık yaptıktan sonra bithinya'ya sığınmıştır. burada da bithinya kralına danşmanlık yapan hannibal, kralın büyük satışına gelmiştir. roma yıllar geçse de hala hannibal'in izini sürmüş ve en sonunda bithinya'da yakalamıştı. kral da roma'nın taşaklarını yalama fırsatını kaçırmamış, hannibal'i satmıştır. hannibal, kendisini tutuklamaya gelen roma askerleri onun odasına ulaşmadan intihar etmiştir. kaderini romalıların eline bırakmaktansa kendi sonunu kendisi getirmiştir.

bithinya toprakları günümüz kocaeli yarımadasındaydı. gebze'de, altında hannibal'in mezarı olduğu düşünülen bir anıt vardır. tübitak arazisi içerisindedir ve ziyaretçilere açıktır. herşey bir yana, en sonunda kaybeden taraf olduğu için tarihte hakettiği yeri bulamayan bir karakterdir kendisi. günümüzde modern savaşlarda dahi hannibal'in roma'ya karşı kullandığı taktiklerden bazıları kullanılmaktadır. aynı zamanda dünya askeri tarihinde, ağır süvari (heavy cavalry) kavramını ilk oluşturan kumandandır. baal seni cennetinde ağırlasın yüce kumandan!
Güven Sözlük