gençlerbirliği

1923 yılında o dönemki adıyla ankara sultanisi olan ankara atatürk lisesinde okul takımına alınmayan birkaç öğrenci tarafından kurulan ankara'nın köklü spor kulübü.
8 senemi altyapısına verdiğim takım
ilhan cavcav sezonunda küme düşme ihtimali bulunan başkent takımı.
renkleri kırmızı kara olan ankara'nın ankaragücü ile beraber en köklü spor kulübü.
hangi takım diye sorduklarında önce gençlerbirlikliyim dediğim ve herkesin güldüğü takım. aslında sonradan anladım takıma değil benim gençlerbirlikliyim deyişime gülüyorlarmış. ne diyeyim ki gençlerbirliği spor kulübünü mü tutuyorum diyeyim. ben halimden memnunum. gençlerbirlikliyim.
eski okulumun çatısından tesisleri görünen spor kulübü o yüzden bir sempati duyarım kendilerine.
kırmızı şimşekler olarak bilinir. ankara'nın en efendi taraftarına sahiptir. ilhan cavcav ile özdeşleşmiş -son dönemlerde olmasa da- fenerbahçe'ye gönderdiği oyuncular ile ayrı bir tartışma konusu olmuştur.
4-5 sene önce çılgınlar gibi takip edip destek verdiğim, maçlarına gittiğim takımım. başkent kulübü olmasına rağmen, başarılı olmak için herhangi bir atılım yapmaması bizler için sorun teşkil etmiyordu. her zaman zor deplasman olarak görülüp, 100-150 taraftarla kendi yağımızda kavruluyorduk. al-sat politikası uygulayan rahmetli başkanımız ilhan cavcav tam manasıyla tek adamdı. 1 kuruş borcu yoktur kulübün hala. şampiyonluğa oynayacak bir kadro kurmak başkan için hiçbir zaman öncelik olmadı. zam isteyen oyuncuyu, hocayı gözünü kırpmadan takımdan gönderiverirdi. şimdi noldu, başkanı arar olduk. oğlu geçti takımın başına. modern futbola ayak uydurur dedik, babasından beter çıktı. 3. hafta özat'ı kovup 13. hafta tekrar takımın başına geçirmek gibi akla mantığa sığmayan bir işe girişti. rahmetli başkan zamanında en azından bir miktar kadro kalitesi veya oyun anlayışı vardı. ilk 11'i sayacak kadar takıma hakimdik. mesela beşiktaş kadrosunu düşünürken atiba'yı yazarsın, gençlerbirliği için bu durum azofeifa'yı yazmaya denkti. irfan can'ı forvet arkasına yerleştirirdik. keza defans hattı için de bir düzen söz konusuydu. şimdi bakıyorum da ilk 11' i sayamıyorum. neden mi, çünkü son 2-3 yıldır ( ilhan cavcav'ın son zamanları ve yeni dönem) her sezon başı takım baştan kuruldu. nerden bulunup getirildiği anlaşılmayan oyuncular vardı. bir maç 5-4-1 diğer maç 4-2-3-1 öbür maç ise 4-4-1-1 çıkan bir takım var şu aralar. geçen sene ümit özat sakatlık yokken dk 25 e kadar iki oyuncu değiştirdiği bir maçı hatırlıyorum. yani kısa kesecek olursak bu sene düşmeyi sonuna kadar hakeden bir yönetime sahip takım. ciddi bir devrim şart.
umiz ozat ile beraber ufak ufak yelken actilar sanirim alt liglere .
miadini doldurmus klup
Güven Sözlük