geç uyumak

02:00 ve sonrası yatanları dahil edebileceğimiz güruhtur.
gece kuşu da diyebiliriz bu kişilere.
uyuyarak hayatını geçirmeyi sevmiyor olabilirler.
alkol alıyor olabilirler.
filmkolik/dizikolik olabilirler.
son olarak annelerimizin deyişiyle yatmayı kalkmayı bilmez efendim bunlar ama kimseye de bir zararları yoktur.
son 3-4 yıldır ben. oysa ondan öncesinde çok güzel bir uyku düzenim vardı. milletle 'gece kuşu' diye dalga geçtiğim günleri özledim.
erken kalkılacak ise çok yanlış bir iştir.
iğrenç bir alışkanlık, hatta kısır döngüdür. geç yatar, erken kalkarsın. erken kalkınca tüm gün uykusuz dolaşıp akşam eve atar atmaz kendini uyursun. bu sefer de gecenin bir körü ayağa dikilip sabaha kadar yine uyuyamazsın; kısacası hep aynı lanet durum. mecburen hayatını vampir olarak sürdürmeye devam edersin sonra..
bir kez başladı mı sonu bucağı gelmeyen ibretlik alışkanlık. hemen uyku düzenini bozuverir ama gecenin sessizliğinde bir ses yaratmana da izin verir. cidden ibretlik alışkanlıkmış...
24 saatin 8-10 saatini uyuyarak gecirenleri gordukce uyanık oldukları süreçte yapicak neyleri kalıyor diye merak ediyorum ve gün icinde çoğu yerde gozlerimi dinlendirerek bu ihtiyacımı karşiliyorum
bazen zaten yeterince kısa bir hayatım olduğunu düşünüp olabildiğince az uyumanın doğru bir tercih olduğunu düşünüyorum, bazen ise her uyumadığım vakit hayatımdan o kadar süreyi çaldığımı düşünüp hemen uyumaya çalışıyorum.
önemli olan dolu yaşamak mı, uzun yaşamak mı? ikisinin de olmama ihtimali korkutucu açıkçası.
Güven Sözlük