diş kaplama

kanal tedavisi görmüş ya da madde kaybı oluşmuş dişlere uygulanan tedavi yöntemi.

evet bu gidişle diş hekimi olacağım. *

efendim geçen gün kırılan dişimi diş kırılması başlığı altında söylemiştim.

bu dişin işi bırakmasıyla, diğer iki kanal tedavili dişlerime de şans tanımayarak üçüne kaplama yaptırmaya karar verdim ve biraz önce hekimden çıktım.

öncelikle kesme biçme işlemi başlamadan, içi macun gibi bir cisimle dolu olan metal zımbırtı ağzınıza sokulmak suretiyle tüm dişlerin ölçüsü alınıyor.
midesi hassas arkadaşlarda belki öğürme olabilir.

dişler kanal tedavili ise sinirleri alınmış olduğundan uyuşturulmuyor. ben tırsmıştım siz tırsmayın harbi bir şey hissetmiyorsunuz.

başlıyor diş hekimi dişi kesmeye, vız vız, cız cız... şantiye alanı ağız içi.
diş kesiminde ağrı acı gibi bir his yok, olabilecek yerlerde ise zaten hekimiz sizi uyarır. *

dişin diş etiyle birleştiği alanlarda yapılan kesme işleminde ise böyle çok tatlı kaşınmalar hissediyorsunuz ama acı yine yok.

böyle böyle kesim işleri bitince son bir ölçü daha alınıyor, kesilmiş ufacık dişlerinizle. minnacık, bebeklerin dişi yeni çıkmaya başlar ya aynen öyle.

bu ölçüler laboratuvara gidiyor size özel dişler yapılıyor. malzeme olarak seçimimi zirkonyumdan yana kullandım. hem hekimin önerisi hem de diş eti ve dişe daha kolay uyum sağladığı ve doğal diş görünümüne daha yakın olduğu için.

sözün özü abartılacak çok bir şey yokmuş, kişiden kişiye değişir mi bilmem ama ahım şahım acılar çektiğiniz bir işlem değil, ben çok kasıyorum kendimi dişçide siz kasmayın, kasmamaya çalışın.
olan olmuşsa zaten bir şey gelmiyor elden.

kesik dişlerle dolaşıyorum, kaplama dişler hazırlanıp takıldıktan sonra burayı tekrar düzenlerim.

dişinize iyi bakın, sağlıklı gülüşler!

kaplama sonrası düzenleme:
kesik dişlerle hayatınızı idame ettirmek biraz zor olsa da sayılı günler çabuk geçiyor dostlar. diş kesilmesi ve diş kaplaması arasındaki bir haftalık sürede üç kere diş hekimine gittim.
gittiğim ilk gün laboratuvardan gelen kaplama örnekleri dişime takılarak çeşitli kontroller yapıldı. bildiğin tak, ölç, çıkar. acı sızı bir şey yok. alınan ölçüm notları ile tekrar laboratuvara gönderildi kaplama dişler.
ikinci günse yine aynı şekilde denemeler yapılıyor ancak biraz daha kapsamlı.
ne bileyim diğer dişlere olan yakınlığı, karşısındaki dişe oturma yapısı falan.

gelelim üçüncü güne; artık her şey hazır dişler takılıp gidilecek sanıyorsanız yanılıyorsunuz çünkü laboratuvardan gelen kaplamalar artık tam hazır olsa da ağız ve diş yapınıza bağlı olarak diş hekiminin ellerinde küçük törpülere ihtiyaç duyuyor bu kaplamalar.
çiğneme provalarında birbirine sürtüyor mu sürtmüyor mu, ağzınızı sıktığınızda kapanmayan dişler gibi ihtimaller sıfıra indiriliyor.
her şey hazır olduktan sonra yapışkan bir malzeme ile bu kaplamalar dişinize monte ediliyor. 2 saat bir şey yeyip içmek yok ondan sonra sen sağ ben selamet.
ilk gün yabancı hissediyorsunuz bu arkadaşlara ama sonra alışıyorsunuz.
dişlerinizi ihmal etmeyin.
Güven Sözlük