depresyon

çağın en sık görülen (8 kişide bir) ruh hastalığı. sadece basit bir can sıkıntısı olmayıp anhedoni yani hiçbir şeyden zevk alamama ile kendini gösterir. bir çok başka ruhsal hastalığa eşlik edebilir, bipoların mani sonrası gelen depresif dönemi, obsesif kompulsif bozukluk (okb) ve panik bozuklukları gibi. https://goo.gl/iCWSJq
günümüzde tedavisi ilaçlarla yapılan ruh sağlığı bozukluğu. tedavi için alternatif yollar da mevcut, bilişsel ve davranışsal terapi gibi. bu konuda önerebieceğim kitaplardan bazıları "iyi hissetmek",dr. david burns; "hayatı yeniden keşfedin", jeffrey e. young, janet s. klosko.
yetenek sizsiniz türkiye sayesinde girdiğim ruhsal durum. o kadar çabaladım seçmeyi geçemedim 3 kez çıktım.
üniversiteye hazırlık dönemimde mezun yılımda benimde yaşadığım psikolojik bir rahatsızlık.
bir psikolog ya da psikiyatrist ile görüşmedim ama hayatımda bu kadar dibe battığımıda hatırlamıyorum.allaha şükür geçti,yaşayanlarında yardımcısı olsun rabbim.
bir kere de majör boyutunu geçirdiğim hastalık. aslında bir hastalıktır mevsimsel olanı kronik olmadığı sürece çok dikkate alınmasa'da özellikle kronik ve majör olanına dikkat edilmelidir. bu arada majör depresyonu bir ilaç ile tek bir gecede atlattığımı bilirim ki gerçekten mucizevi idi. o günden sonra'da ciddi ölçüde bu duygu durumuna hiç geçmedim.
saçım döküldü, çarpıntım oldu, birden bire 2 beden genişledim ama asla depresyona girmedim ;)
istatiksel olarak baktığımızda hiç azımsanmayacak ölçüde yüksek bir rakam olan ama aynı derecede psikolojik bir hastalıktan ziyade küçük bir baş ağrısı gibi önemsenmeyen ruhsal ve fiziksel büyük götürüleri olan hastalıktır.
hayatımda iki defa yaşadığım, ikisinde de atlattıktan sonra fark ettiğim ama asla birinciden önceki halime dönemediğim ruhsal hastalık. son iki yıldır avına yaklaşan aslan gibi tekrar sinsice takip ediyor sanki.
en çok mükemmelliyetçi insanların yakalandığı illettir.
Güven Sözlük