çocukluk dönemi hatıraları

yazarların çocukken yaşadıkları olaylar..
pokemon. gene çıksa gene izlerim.
mahalle bakkalları ve cino.
bir bireyin gelecek hayatı için gerçekten önemli olan hatıralardır.

(bkz:fatma girikli boş beşik)

ergenliğin başına kadar kuşlardan tırsmama sebep oldu bu film. eğer tv'de denk gelirsem hala izlemiyorum o sahneyi.
pilin tadı. çarpıcı bir lezzetti, unutamıyorum.
tsubasa'dan başkası değildir.
(bkz:pokemon)
(bkz:beyblade)
ve o küçük eski evimiz.sıcak yaz günleri internet ve akıllı telefon gibi teknolojilere sahip olmadığımız için vakit geçirmek ve eğlenmek amacıyla akşam olunca evin damına ailecek,demlediğimiz çayla beraber çıkıp,çayımızı yudumlarken sohbet edip yıldızları seyretmemizi,geçen uçakları saymamızı,arka bahçedeki karanlık evden korkmamızı kısaca kaliteli günleri hatırlatan başlık.
hatırlandığında insana kimi zaman mutluluk kimi zaman hüzün getiren anılardır.
2500 lirayla -demir para olan- meybuz alırdım, dondurma çok lükstü. yazın en fazla 3 ya da 4 kere yiyebilirdim.
o meybuzu eme eme bitirirdim büyük bir keyifle.
bitti dediğim anda o poşetin sonunda suyu birikirdi onu da kafaya diker içerdim.
vay be ne günlerdi.
şimdi koli koli dondurma alabiliyoruz ama eski tatlar yok eski anılar yok.
seyyar satıcılardan aldığım ipe dizilmiş alıç.
büyüklerin zorla yedirmeye çalıştıkları ancak 'ben onu tanımıyorum' diyerek kesinlikle yemediğim tuhaf kokulu dondurma, çikolata, şeker ve gofretler.
salı günü halk pazarı olan şehrimde dolaşırken o kurulan pazar tezgahlarının kutu profilini görmemek suretiyle alnımı iki defa çarpmak suretiyle başımın sağ ve sol şakak kısmında şişlik olması ile hatıralarımda silinmeyecek bir yer alıyor. bir değil iki tane. ve sağ sol olmak şartı ile bir tarafta var diğeri de olsun der gibi dalgınlık ile çarpıp şişmesi.
çocukluk anım mı kaldı !! mahallem otobana gitti paramparça olduk.. köy desen zaten hiç gelmezdik .. elimde okul maceralarım var konusu; en uslu çocuk her olayda nasıl olur da disiplinlik olur :) matematik dersinde kullanılmak üzere tahta yanına asılan büyük pergel varya işte biz onunla çok dayak yedik .. sanırım gerçekten de kurunun yanında yaşta yanıyor :(
soba üzerinde kaynayan çay,bizimkiler,mahallenin muhtarları,reha muhtar,sadettin teksoy,van gölü canavar,pinokyo bisiklet,jagler parfum,jetgiller,barış abi,pazar banyosu,evde büyüklerin içtiği sigara,meybuz,daha fazla hoşgörü ve saygı.
Güven Sözlük