celal şengör

türk bilim tarihinin yetiştirmiş olduğu ender bilim insanlarından bir tanesi olan celal şengör şuan da istanbul teknik üniversitesinde profesör sıfatıyla jeoloji derslerine girmektedir. bilgi ve kültür seviyesi ile gençler arasında çok büyük bir hayran kitlesine sahip olan celal şengör yaptığı çalışmlar ile de ülkemize büyük katkıları olmuştur. lakin aşırı narsist tutumu ve marjinal görüşleri büyük tepkilere yol açsa da sahip çıkmamız gereken bir değerdir.
heykeli yapılsa beynine ve göbeğine beton yetmeyecek adamdır kendileri.
(bkz: aptalı tanımak) kitabında hiç olmadığı kadar muhalefetci bir üslup takınmış oysa ki habertürk gibi ciner yayın grubuna bağlı bir kanalda ve gazetede ismi sürekli geçmekte. yakında ödül verirlerse şaşırmam.
habertürk kanalı' nda yayınlanan son programları için:

https://www.youtube.com/watch?v=nWR_VVk9waw
ilber ortaylı ve celal şengör.

https://www.youtube.com/watch?v=VoHuPXOsZDs
celal şengör ve nalan lom.

https://www.youtube.com/watch?v=9NAK38ePl2c
ilber ortaylı ve celal şengör - ortaçağ' da bilim ve felsefe.

https://www.youtube.com/watch?v=jXiJVqxjGbc
celal şengör - büyük coğrafi keşifler.
heykeli yapilsa tasaklarina da beton yetmeyecek adamdir kendileri
otistik olması sebebiyle isimleri bilgileri hafızasında neredeyse hatasız tutabilen, alanıyla sınır kalmayı reddetmiş kendini bir çok dalda araştırmaya vermiş saygı değer kilolu, santa claus tadında bir itü öğretim görevlisi
türkiye'nin en büyük ve en değerli bilim adamlarındandır. türkiye'de jeolojinin babası denen rahmetli ihsan ketin'le arasında muazzam bir bağ vardı. makaleleri, çalışmaları birçok jeolojik araştırma için referans olmuştur. üniversitede ders verirken kendisine "hocam" diye hitap edilmesinden hoşlanmaz. ismiyle hitap edilmesini ister. böylelikle öğrencilerin derslerde daha rahat olduğunu, çekinmeden diyaloga girebildiklerini söyler.
bilim adamının türk sözlüklerindeki bknz. resminin sahibi.
kendisi ülkemiz için önemli bir değerdir. yaptığı çalışmalardan dolayı saygı duyuyoruz. vatanına ve milletine hizmet için her zaman hevesli ve hazır saygıdeğer bir bilim adamıdır. geçenki programda ben askeriye de er olmaya razıyım demiştir. 5 yaşında üniforma giymiştir. bazı askeri personele almanca öğrettiği söyleniyor. ilber hoca sözünü kesmese daha güzel bilgiler vericek. sözümün kesilmesine tahammülüm olmadıgı icin celal hocayı kutluyorum ilber hocaya katlandıgı icin.
iyi bir jeologdur. fakat iyi bir jeolog olarak kalmasını yeğleriz. televizyonlarda her halta ahkâm kesmektedir ve bütün bu ahkâm kestiği şeylerden gerçekten anlamadığını birinin yüzüne vurması lazım.
ekşi sözlükte yardırmış bilim adamıdır.
Güven Sözlük