breaking bad

20 ocak 2008'de ilk bölümünü yayınlayan vince gilligan tarafından tasarlanmış abd drama televizyon dizisidir. 29 eylül 2013 tarihinde yayınlanan 5. sezon 16.bölümüyle final yapmıştır.
onlarca izlediğim dizilerden sonra bana göre gelmiş geçmiş en sıcakkanlı en iyi kurguya sahip hastası olunan dizi.
dizi sıralamalarında hall of fame olsa ilk 5' e girecek olan dizi.
kendi içinden başka dizi çıkartabilme yeteneğine sahip olan kült bir dizidir.
(bkz:beter call saul)
http://www.imdb.com/title/tt3032476/
walter white'ın zekası ve kriminal başarısı için bıkmadan izlenecek dizi sıralamasında başı çeker.
senaryo ve oyunculuk açısından dizi tarihinin zirve noktasıdır. kolay kolay da geçileceğini sanmıyorum. bu kadar detaylı, özverili ve gerçekçi bir dizi çekmek cidden çok zor.
tabii ki muthis dizi ancak basima bir sey gelmeyecekse acicik abartildigini dusundugum yapim.
kimya öğretmeni ve akciğer kanseri olan walter white'ın ailesine o öldükten sonra harcaması için para bırakma amacıyla eski öğrencisi torbacı jesse pinkman ile beraber meth ürettikleri ve yaşadıklarını anlatan aksiyon , dram dizisidir.
benim için, sex and the city 'den sonra gelen en iyi dizidir.
dizi genel atmosfer bakımından sıkıcıdır ama heyecanlı sahneleri öyle heyecanlıdır ki, sırf o sahneler için izlemeye devam edersiniz.
izlerken karamsar bir ruh haline girdiğim dizi.
paranın en saf duyguları bile köreltebildiğini gösteren dizidir.
her bölümü gerilim yüklü, olay akış örgüsü her bölümde karmaşıklaşan, zor anlarda övgüyü hak eden atraksiyonlar gerçekleştirerek sezon finali yapan dizidir. final bölümleri ile uyuşturucu işinden uzak durulması mesajını da vermiş bir dizidir.
dünyada edebiyattan, topluma, rasyonaliteden kaliteye kadar her şeye savaş açılmış bir çağda yükselmiş bir görsel sanat çığlığıdır. tv'de görsel sanat olur mu diye sorulabilir. breaking bad çekilmiş ve olmuştur. izlediğim bine yakın sinema filmi içinde senaryodan, oyunculuğa kadar bütün ayrıntıların kusursuz düşünüldüğü bir yapıma çok az rastlamışımdır.
umarım filmi yahut devamı çekilmez ve ağzımızda o muhteşem finalinin tadı hep kalır.
Güven Sözlük