black mirror

teknolojinin önlenemez gelişimine etik felsefesi ile yaklaşan bir dizi. bölümleri art arda izlemek yerine, her bölümden sonra uzunca sorgulama yapmanızda yarar var.
harika bir bilim-kurgu dizisi.
ancak bu kez teknolojinin nimetlerine değil, insanın içerisinde var olan ; nefret, intikam, farklı ve üstün olma gibi bencil arzuların teknoloji ile nasıl zıpladığına şahit olacaksınız. bazıları teknolojiyi yozlaşmaya sebep olan bir şeytan, bir silah olarak görse de, aslında insanın kendisi bir silahtır. bana kalırsa bu dizi bir teknoloji eleştirisi değil, insanoğlu eleştirisidir. kendisini tatmin etmek uğruna neleri başarabileceğinin resmi.
uzak zannedilen fakat günümüzü ve yakın geleceği tasvir eden yabancı dizi.
insanların kaliteden anlayıp anlamadığını tespit etmeye yarayan dizi. 4. sezonu yaklaşmaktadır.
sandığımızdan daha yakın bir geleceği anlatan bölüm sayısını artırmasını dilediğim dizi
son zamanlarda izlediğim en vurucu mini dizilerden. her bölüm sonrası kendime gelmem bir kaç saat alıyor.

 spoiler!
buraya detaylı entry gelicek
başlığı bende "game of thrones" etkisi yaratan dizi. zira ismini her okuduğumda heyecanlanıyorum, elim ayağım titriyor, tövbe estağfurullah bir hallere giriyorum.

umarım 31 aralık'a kadar beklemeyiz.
isminin hakkını böylesine veren başka bir yapım gelmiyor aklıma.
bir an önce başlamasını istediğim bilimkurgu dizisi.
kurgudan çok gerçekleri anlatıyor sanki.
özellikle -bölümün adını hatırlamıyorum- insanların bir uygulama aracılığıyla birbirine oy verdiği ve yaşam standartlarını belirleyen uygulamanın günümüz uygulamalarından bir farkı yok.
netflix bilim-kurgu dizisi. gerçeği hiç çekinmeden ortaya koyan veya tahmin eden cesur distopik senaryoları biz izleyicilere aktarmıştır. neredeyse her bölüm sonrasında insanı düşündürüp, kafasını duvarlara vurduracak kadar etkileyici kurgulara sahip. her bölüm başlı başına bir film gibi, bağımsız. kesinlikle izlenmesi gereken yapımlardandır efendim. yeni sezonu da geliyor ayrıca
bilhassa s1 e2'nin içeriğinin "acunvari" oluşu konusunda gözlediğim kadarıyla herkesin aynı anda benzer şeyi düşündüğü güzel, ingiliz prodüksiyonu dizidir. insanda the message filmi etkisi yaratıyor. nasıl ki her ramazan ayında, özellikle kadir gecesi'nde bu film oynatılır, film biter bitmez "sabah ezanından tezi yok namaza başlıyorum" kararı verilirdi; bu diziyi de bütün sezonlar artı christmas özel bölümüyle izleyince insanda "hemen şimdi bütün sosyal medya hesaplarımı kapatıyorum, öncesinde bütün fotolarımı siliyorum, bundan sonra yalnızca gerçek ilişkiler kurup sadece mahalle esnafından alışveriş yapıyorum" hissi yaratıyor, insanın bu gazla tası tarağı dahi toplamadan bulduğu cittaslow'a yerleşesini getiriyor (akyaka, seferihisar, eğirdir tercih sebebidir). velhasıl düşündürür, kendi black mirror'larımızdan izlediğimiz her bölüm "izlemeyin" çağrısı yapar, arada kafanız karışır. yine de güzeldir, ben tavsiye ediyorum izlemeyenlere.
beni derinden etkileyen korkutan kalıcı psikolojik hasarlar bırakın dizimsi.
4.sezonu 29 aralık'ta yayınlanacak olan efsane dizi.
herkesin izlemesi gereken dizi. basimiza gelecekleri bir bir anlatiyor. oyle cok uzak zamanlardan da soz etmiyor. mesela "hated in the nation" bolumundeki arilar gibi bir sey her an basimiza bela olabilir. buradan buyrun:

http://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/suya-dalip-cikabilen-robot-ari-uretildi/948962

edit: link.
an itibariyle yeni sezonu yayınlanmış dizidir.
teknoloji ve ahlak felsefesi çekişmesinden mükemmel işler çıkaran dizi. ancak dizinin sıkça eleştirdiği "teknolojiye bağımlılık" hali ve black mirror'un başlaması için saat sayan manyakların varlığı ne büyük çelişki...
ne yaptigini biliyoruz.
-iamwaldo
4. sezonun 1. bölümü uss calister ile aklımıza hakaret etmeyi başarmış dizidir.
 spoiler!
dna kopyasından bilince ve hafızaya erişim mümkün değildir. içerideki herkes önceki hayatında ne olduğunu, kim olduğunu sadece bir dna kopyasından bilebiliyor. e arkadaşım sen o bilinci ve hafızayı nasıl kopyaladın sisteme? bullshit!
her bölümde birbirinden bağımsız senaryolarla, günümüzde çok da yabancı olmadığımız distopyalar çizen bilim kurgu dizisi.
https://www.youtube.com/watch?v=4PAPLBTnHFI
https://www.youtube.com/watch?v=kJhmz-nM-cQ&t=32s
  • /
  • 2
Güven Sözlük