bitcoin

an itibari ile 9700 dolardan işlem gören dijital para birimi.
30 kasım itibari ile 10.000 doları görmüş ve geçmiştir. ya bin yılın balonu, ya da gelecek bin yılın para birimidir, bilemedim.
satoshi nakamoto tarafından kurulmuş bir kripto para birimi.
eğer whitepaper okunursa gerçekten çok anarşik bir sistem olduğu anlaşılacaktır.

şu anda değeri 10k amerikan dolarını geçmiştir. eğer bu şekilde giderse satoshi'nin de istediği olacak gibi duruyor.

neden anarşik?
merkezi olmayan bir para birimi
insanlar kendileri üretiyor
insanlar kendileri yeni para birimi üretebiliyor
bir aracı yok ortada
anonim kalınabiliyor

bu ne demek? devletler para kazanamayacak demek. devlet vergi alamazsa ne olacak? batacak. bitcoin altında yatan anarşi budur.
zamanında girmeyip pişman oldukları için kötüleyenler ile yatırım yapıp kazananlar olarak insanları ikiye ayıran kripto para birimi.
günümüzün yastık altı itemi
bi anda 2 bin dolarlık düşüş yaşayarak insanlara sanal para birimlerine fazla güvenmenin yersiz olduğunu gösterin kripto para birimi.
kara para aklama itemi olarak görülen para birimi
gün içerisinde %10 değer kazanıp akabinde kaybeden para. hızlı alım satımlarla bir hayli kar edilebilir gibi duruyor.
tamamen sanal olduğu için şu anda fazla güvenilmemesi gereken para birimi. bir siber saldırıyla üzerimize kayıtlı bitcoini alabileceklerini düşünüyorum. 1 bitcoin 10bin küsür dolarken çok paralar kazanılabileceği gibi çok da kaybedilebilir. dikkatli olmak lazım.
son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz,sanal ortamda kullanılan para birimi.
neye benzediği hakkında hicbir fikrim yok.
işin gerçeği uzun zamandır paraya dair bir görsel içerige sahip değilim.
fakirim sözlük..
sanal para birimi demisken bitcoinin türevleri de cogalacak gibi... bunu yedirmezler ufak yatirimciya.. keris silkelemis gibi silkelerler.
günümüzdeki genç neslin, “buralardan neden bizimkiler zamanında arsa almamış, şimdiye zengin olurduk” dediği gibi gelecekte de bugünlü neslin çocuklarına “buna neden yatırım yapmamış bizimkiler” dedirteceğini düşündüğüm sanal para birimidir.
balon kriterlerinin tamamını taşıyan bir para birimidir. ancak tarih öyle şeyler yazmıştır ki, tüm gerçek kabul edilen kanunlar sikip atılmış, hiç kimsenin olanak vermediği şeyler bugün kanun olmuştur.
artık bir yatırım aracı olarak değer görmektedir. uzaktan izliyoruz.
bir öğrencinin üniversite ödevi olarak hazırladığı sistemin günümüzün en değerli borsa faaliyetlerinden biri haline gelmesinin adıdır.
blockchain teknolojisini kullanan kripto para birimi.
bitcoin toplama işlemine de bitcoin mining denir. bitcoin toplamaya yarayan araçlar da miner olarak adlandırılır.
yakın gelecekte 80 bin dolara tırmanacağı öngörülen crypto currency
zamanının çok yakında geçeceğini düşündüğüm kripto para.
yavaş yavaş ortalama türk babalarının da cümleleri arasına giren sanal para birimi. borsada kağıt alıp satmanın yeni başladığı zamanlarda çekinip dahil olmayan pek çok baba gibi bizim ki de gördüğü bitcoin haberlerinden merak edip ufak bir miktarla yatırım yapmış. çevresindekiler hala sanal paradan tırsıp "balon o" diyorlar ama yavaş yavaş kahvehanelerde de konuşulmaya başlandığında türkiye'deki bitcoin tüccarları avlanmaya koşacaktır (erken zamanlarda borsanın ne olduğunu bilmeyen insanlara danışmanlık yapıp dolandıran borsacılar gibi).
  • /
  • 2
Güven Sözlük