bim

genellikle orta ve düşük gelirli mahallerde kurulan ve kendi markasında ürünlerin satışını yapan marketler zinciridir. ürün çeşitliliği çok fazla olduğu için özellikle her hafta yayınlanan haftalık bim aktüel ürünler kataloğunu takip etmenizi öneririm. https://www.aktuelkampanya.net/bim-aktuel
iyi gününde burun kıvırıp, tatil beldelerinde ciğerin yandığında, bir şişe suya 20 kağıt sayınca, serviste çantasını unutan çocuk misali arandığın market zinciridir.
not: based on true story :)))
bim'in çok merak edilen eşsiz mahareti, "devlet destekli vatandaş geçindirme politikası" için kullanılmasında saklıdır aslında.

bim'i tek başına bir özel şirket olarak düşünmek, onun bu eşsiz büyümesine ve insanlara ulaşabilme kabiliyetine karşı haksızlık etmek demektir. çünkü bim, devletin vatandaşı koruma aracı haline gelmiştir.

bim'e olan devlet desteğinin sebebi, insanların her türlü ihtiyaç malzemesine daha ucuza ulaşıp enflasyondan etkilenmeden yaşamını sürdürmesini sağlamaktır. bu bir nevi devletin insanlara verdiği rüşvet aslında. aksi takdirde "geçim sıkıntısı" hissetmeye başlayan vatandaş siyasi iradeye oy vermez ve onu sorgulamaya başlar.

bu yüzden bim her zaman siyasi bir tarafa sahip olmuştur ve olmaya da devam edecektir. muhaliflerin kullanmayı çok sevdiği "makarna" simgesi, bugün bim halini almış ve ürün yelpazesini genişletmiştir aslında.

elbette içinde akıllıca politikalar ve takdire şayan stratejiler vardır, ancak bim'in varlık sebebi insanları sessiz sakin ve makul seviyede tutabilmektir. komünist rejimlerde mal dağıtan marketlerden bir farkı yoktur, bu yüzden bu kadar ucuza ürün verebilmektedir.

kısacası bim sadece bir market değil, aynı zamanda hükümetin vatandaşı kontrol etme, onlara rüşvet verme, özel sektöre düşük fiyat dayatması için kullandığı aygıtlarından biridir.
diğer marketlere göre bir tık ucuz olan market zinciri. gelen fiyat dalgalanmasından sonra ne kadar ucuzluğu kaldı tartışılır tabi.
yalnızca şölen triplex almak için kullandığım ve insanları mutlaka 1-2 ürün ile kendisine bağladığını düşündüğüm marketler zinciri. ortakları arasında 10 tl ile ortak olan biri vardır ki geyiği yıllar sürmüştür.
Güven Sözlük