beytepe kütüphanesi

içine girerken öğrenci kartınızı okutmak zorunda olduğunuz ama çıkarken de aynı şeyi tekrarlamanız gereken kütüphane. yani içerideyken kartınızı kaybetseniz, tuvalete düşürüp yanlışlıkla sifonu çekseniz, arkadaşınız kartınızı yese falan sonsuza kadar içeriden çıkamazsınız. ya o kartı okutacaksın ya da okutacaksın! eğer binanın içinde biraz dolaşırsanız kartını bulamadığı için buraya mahkum olmuş ve yıllardır burada yaşayan insanlarla tanışabilirsiniz.
eskiden duş hizmeti olan kütüphane. ayrıca öğrencilerin dönem boyu barınma merkezi olarak da kullanır. 7 ay orada yaşamış insanlar tanıyorum.
2-3 sene evvel özel çalışma odalarında ders çalışırken yoğun sessizliği yırtıp geçerek kulağıma bir horlama sesi geldi. kısa bir şok yaşamanın ardında odadan çıkarak çevre odaları araştırdım. iki yan odamda kıvırcık saçlı bir genç battaniyesiyle beraber uyuyordu. duvara resim asmış ve küçük bir kütüphane yapmıştı içeri.

tüm arkadaşlarıma gösterdim. çocukla o kadar çok konuşmak tanışmak istiyordum ki fanıydım resmen adamın ama her gittiğimde horul horul uyuyordu. ben mezun oldum kütüphane faresi ama haşa seni merak ediyorum.

içinde duş bulunan ve yemekhaneye yakınlığıyla yaşam alanı olarak göz dolduran kütüphane.

burada çalışmak benim gözümde büyük bir ayrıcalık.
Güven Sözlük