asgari ücret

bir ülkedeki , verilmesi gereken minimum ücreti temsil eder. bu para ile ülkemizde tek maaş ile 4-5 kişilik bir aileyi geçindirmek çok zordur.
tam olarak 1604 lira sanırım. ocaktan sonra 2k civarına çıkması bekleniyor.
düzenli olarak yapılan zamlardan sonra en az 2500 tl olması gerekir.
inşaat sektöründe resmi olarak yatan ücrettir. sigorta bu ücretten yatar, iş veren mutludur, sana geri kalan maaşını elden verir, sen de param var diye sevinirsin.
asgari ücretin artması, bayram ikramiyelerinde yaptıkları gibi daha fazla para basmakla sonuçlanacak olup liranın değerini daha çok düşürecek, alım gücünde başladığı yere geri dönmesi ile sonuçlanacaktır.
mantıken azalsa ve fiyatlar aşağıya çekilse daha çok rahatlar piyasa ama o şekilde ilerlemiyor işler maalesef.
birden fazla telaffuza neden olan ismi ile, vasifli vasifsiz tüm legal calisanlara verilebilecek en dip ücrettir.
herkes +2k demiş ama o paralar verilse bile hangi işletme karşılayabilecek önemli olan ülkede enflasyonun düşük olması yoksa 5 milyar bile versen hiçbir şeye yetmiyor artık.
hayaller 2k olurken muhtemelen daha da düşüşe geçecek olan rakamdır.
temel gıda giderlerini içeren 4 kişilik aileyi geçindirmeye yetecek 1603 liradır.
1704.92 tl den açıyorum bahisleri.
ülkemizde hep azami olarak değerlendirilir. o kadar azami ki 4 kişilik aile her gün, her öğünde simit yese borçlu çıkar.
tek bir adamın bir aileyi geçindirmeye yetmediği ücrettir. bununla ilgili sanırım en güzel yazı şu haberde verilmiştir. https://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/asgari-ucretle-nasil-gecinilir-2667500/
lenin'in geçen yüz yıla ait muhteşem bir tespiti var; ''kölelik kaldırılmadı, herkesi kapsayacak şekilde genişletildi'' derdi.
ülkemizde de yakın dönemde taşeronluk falan kaldırılmadı. devlet bünyesinde, şirket kırbacıyla çalışan 3 milyon taşeron firma emekçisinden sadece üç yüzbin'ine kadro verildi. kadro verilen işçi arkadaşlarımız da, yine hiç bir sosyal güvencesi olmadan çalıştırılmakta. ve aldıkları maaş asgari ücretin sadece bir kaç yüz lira fazlası. anlyacağınız teşeronluk kaldırılmadı, herkesi kapsayacak şekilde genişletilmektedir.

çalışma bakanı utandanmadan ''biz asgari ücreti bu rakamda belirledik diye firmalarda ilaa bu rakamı vermesin canım'' diyerekten resmen herkesle dalga geçmektedir.
peki bakan bey, siz devlet bünyesinde asgari ücretle çalıştırdığınız emekçilerin açlıkla yaşama utancını nerenizde tayşıyorsunuz?

asgari ücretle yahut asgari ücretin az üzerinde çalışan mimar, avukat arkadaşlarım var benim yahu. bu bir çok kişinin ortak ayıbıdır.

ve yazık ki pek yakında kamu hastanelerinde taşeron firma elemanı doktor hemşire, okullarda asgari ücretli taşeron öğretmen görürseniz şaşırmayın.

haaa, asgarin ücretin altında bile çalışan öğretmenlerimiz epeydir var zaten. kendilerini unuttuğum için özür diler, kendilerinin emekçi sabırlarına saygılarımı sunarım.
Güven Sözlük