anime

japonların dünyaya kazandırdığı en güzel şeylerden biridir. hayatın hemen hemen her alanıyla ilgili bir anime mutlaka mevcuttur ve en alakasız konuda dahi oldukça başarılı eserler vardır. seslendirmesi de dünyada çok az kişinin yapabileceği muhteşemlikte ve zorluktadır. müzikleri ise oldukça sanatsal ve insanı başka dünyalara gören cinstedir. özetle, her yönüyle saygı duyulası eserlerdir.
uzun bacaklı ve kocaman gözlü karakterlerin yer aldığı japon menşeili yapımlardır. karakter ve sahne çizimleri o kadar detaylı ve etkileyicidir ki üzerine ne kadar emek sarfedildiğini anlayabilirsiniz. bilgi edinmek veya arşivlemek,listelemek için çok güzel bir sitesi mevcuttur: https://myanimelist.net
japon animasyon filmleri diye anlamlandırmak daha doğru olacaktır.
çizgi film dediğimizde yalnızca çocuklara hitap eden bir tür akla gelirken anime hemen hemen her yaş grubuna hitap edebilir.
anime (アニメ, telaffuzu: "anime"), japon çizim sanatıyla çizilmiş sanat eseridir, kendine özgü çizim tekniklerinden oluşur. アニメ kelimesi ingilizcedeki animation kelimesinin kısaltılmış halidir.
animeler, genelde mangaların televizyona ya da sinemaya uyarlanmasıdır.
favorilerim
(bkz:one piece)
(bkz:rurouni kenshin)
(bkz:slam dunk)
(bkz:death note)
içerisinde çok derin konuları farklı türlerde işleyen genellikle manga uyarlamalı japon animasyonların genel adı
her açıdan içe yarayan, her açıdan zararlı bir şeydir.
radyo ve televizyon birbirinden ne kadar farklıysa anime ve çizgi filmler de birbirinden o kadar farklıdır.
Güven Sözlük