almanya

orta avrupa'da bir ülke.
(bkz:deutschland)
orta avrupa'da yer alan başkenti berlin olan resmi dili almanca olduğu bir avrupa birliği ülkesi. resmi adı almanya federal cumhuriyeti'dir. 16 federal eyaletten oluşur. almanya her iki dünya savaşını çıkarmakla ve hezimete uğramakla bilinir. ayrıca bavyera eyaleti oktoberfest ile ünlüdür ve çok kaliteli biralara sahiptir.
türkler için gurbettir. t.c. dışındaki yerler gurbettir tabi ama almanya daha bir gurbettir. almanya treni kalkıyor gardan.
uğruna gurbet türküleri yazıldığına göre önemli bir ülkedir.

yakın geçmişe kadar kendi ordusu yoktu ve abd abilik yapıyordu ordusuyla.

ekonomisini büyük ölçüde biz türklere borçlu olduğu da yadsınamaz bir gerçektir. adamları biraz bozduk, kabuk ediyorum.

(bkz:almanya acı vatan)
iki dünya savaşı başlatıp ikisinde de kilit rol oynayan avrupa ülkesi. alman mühendisliği gibi muhteşem bir terimi bize bahşetmiş olan ülke. özellikle savaş teknolojileri alanında müthiş gelişmeler kaydedip, 2. dünya savaşı döneminde toplama kamplarında yapılan deneylerle günümüz modern tıbbının temelini atmış ülkedir.
insanlığa karşı işlenmiş suçlarda imzası olan ülkedir. kadife eldivenini çıkardığında, demir yumruğu ile en barbarca suçları işlemeye yatkın bir yapısı vardır. paris komünü katliamına olan katkıları, birinci ve ikinci emperyalist savaşlarda ki rolü,karl liebknecht-roza luxemburg, yahudi soykırımı, 1968 kuşağı gençlik hareketi liderlerine dönük katliamları, hafızalardan henüz silinmemiştir.