albert einstein

yahudi asıllı alman fizikçi. hakkında yazılacak şeyler o kadar fazladır ki insan gözünde büyüttüğü için hiçbirini yazmaya cesaret edemiyor.
300 yıl boyunca kabul edilen bilimsel yasaları izafiyet ile alt üst eden bir deha örneği
kendi çağının çok ötesinde bir bilim adamı.

ek olarak yapmasam olmaz; arkadaşları ona einstein diyor.
nat.geo’nun genius adlı dizisinin ilk sezonunda hayatı anlatılmıştır.
izafiyet teorisini ortaya koymuş bilim insanı .
zamanının dehası bilim insanı. günümüz modern fiziğinin temellerini atmıştır. küçükken derslerinin kötü olduğu ve çocukluk çağına kadar doğru dürüst konuşamadığı hurafedir. ancak disleksi rahatsızlığı olduğu doğrudur. solaktır. ayrıca eskilerin hepsinin bir zamanlar yüreğini hoplatan marlyn monroe ile yakın bir arkadaşlığı vardır. akıllı adammış vesselam.
dizisini izlememenizi öneririm. beklendiği kadar güzel değil.
devrimci bir bilim insanıdır. gözümde kendisi iki unsurdan dolayı büyük bir devrimcidir. birincisi adolf hitler'in manyaklıklarına karşı almanya'da tek başına bilimin namusunu korumasıdır. aynı zamanda israil devletinin kuruluşuna da cesurca karşı çıkışıdır.

devrimci bir yönü de bilimsel kişiliğidir pek tabii. izafiyet teorisi gibi kendisine nobel kazandıran çalışmaları herkesin malumudur.

sayın einstein, bugün fizik biliminin büyük gayretlerle üzerinde durduğu uzaydaki üç delik fikrini ortaya atan kişidir. bunlar ''kara delikler, beyaz delikler ve solucan delikleridir.''

kara delikler uzayda başı boş gezen, ışık ve ses dahil içine aldığı her şeyi yutan oluşumlardır.
beyaz delikler, kara deliklerin tam tersidir.

bu uzay delikleri arasında benim en ilginç bulduğum solucan delikleridir. solucan deliklerinin bir ucundan girip diğer ucundan, başka bir mekan yahut zamanda çıkabilirsiniz. günümüzde cern yapay solucan delikleri oluşturma çabasındadır. bunun uzak bir hayal olduğunu düşünenlere, cern'de yapay anti enerjinin oluşturulduğunu söylemek isterim. hatta bu buluş sayesinde, tıpta görüntüleme tekniklerinde sıçrama yaşandı. bu da kanser gibi hastalıkları önceden teşhis edip hayatlar kurtarabilmemize fayda sağlamaktadır.

einstein bu uzay deliklerinin varlığına sadece hipotezleriyle ulaşmıştı. hatta o günlerde kendisinin delirdiğini iddia eden bilim insanları olmuştu. lakin günümüzde bu büyük hayal gücü devrimcisinin hipotezleri labratuvar ortamlarında ispatlanmaştır.
ergen kızların poz öncüsü şahsiyet. kimse bu adama dil çıkarmak ayıptır demedi mi?
Güven Sözlük