adnan menderes

aydınin koçarlı ilçesinde çok büyük bir çiftliğe sahipmiş rahmetli.
60 ihtilali ile görevlerinden azledilip tutuklanan, yargılanıp idam cezasına çarptırılan ve cezası ifa edilen eski türkiye cumhuriyeti başbakanı.

tam ismi ali adnan ertekin menderes' tir. 1899 senesinde aydın' da doğmuştur. babası izmirli katipzade ethem efendi annesi alipaşazadeler' den tevfika hanım' dır. ebeveynlerini erken yaşta kaybedip henüz 9 yaşındayken bir toprak ağası olmuştur.

evliyazadeler' den fatma berin hanımefendi ile evlenmiş, yüksel, mutlu ve aydın isimli üç oğul sahibi olmuştur.

izmir ittihat ve terakki mektebi ve izmir amerikan koleji' nde öğrenim görmüştür. 1931 senesinde ilk kez chp' den vekil seçilmiş, sonrasında hukuk eğitimi almak üzere ankara hukuk fakültesi' ne kayıt yaptırmıştır.

askeri eğitimini yedek subay olarak alan menderes sıtma hastalığına yakalandığı için ilk cihan harbi' ne katılamamış ancak kurtuluş savaşı esnasında görev alıp gösterdiği hizmetler nedeniyle istiklal madalyası' na layık görülmüştür.

serbest cumhuriyet fırkası' nda örgütleyici çalışmaları yapmış, partinin kendini feshetmesi üzerine chp aydın vekili olarak meclis' e girmiş, 1945 yılına dek komisyon raporlama görevini ifa etmiştir. toprak kanunu' nu şahsi menfaatleri motivasyonuyla şiddetle eleştirmesi partiden ihracının asli sebeplerindendir.

1946 yılında demokrat parti' nin kuruluşunda yer almış, aynı seneki seçimlerde kütahya vekili olarak seçilmiştir. ismi parti içinde celal bayar' ın hemen ardından, ikinci adam olarak anılmaya başlanmış, 4 sene sonra % 53 oy alan partisinin tek başına iktidar olmasına şahit olmuştur.

10 yıllık dp iktidarı içinde 5 hükümet kurulmuş, memleket sathında çaplı değişimlerin başı çekilmiştir. genel tablo ilk satıhta sanayileşen ve zenginleşen bir türkiye olmakla birlikte, günümüzdeki toplumsal sorunların kayda değer kısmı söz konusu dönemde filizlenmiştir.

60 ihtilali ile görevlerinden el çektirilip tutuklanmış, 1961 yılında boynundan ölene dek asılmak biçimiyle idam edilmiş, iade - i itibarı tbmm tarafından 1990 yılında verilmiştir.
izmir havaalaninin adi. kodu adb'dir.
hatırla sevgili dizisinin ilk sezonunda hayatının son zamanlarını izlediğimiz başvekil.
Güven Sözlük